Vyměňte aviváž za ocet a výsledkem budete překvapeni. Má dokonalé bělící, čistící a antibakteriální účinky

                   

Ač se to možná nezdá, ocet opravdu patří mezi jeden z nejuniverzálnějších čistících prostředků, hodících se téměř na všechno. Má dokonalé bělící, čistící a antibakteriální účinky. Jedinou jeho nevýhodou ve srovnání kvality s cenou a dostupností je jeho, nepříliš vábivá vůně. Proč byste však měli přemýšlet nad tím, že svou běžnou a příjemně vonící aviváž na praní vyměnili za ocet? Máme pro vás 6 jednoduchých důvodů, kvůli kterým možná změníte názor.

Cena

Velkou roli v dnešním světě hraje cena. Ta je u některých čistících prostředků včetně aviváží na praní značně předimenzovaná a mnohdy ne v poměru ceny, množství a kvality příliš nevyplatí. Jednoduchým řešením, jak ušetřit a zároveň dosahovat stejných, ne-li lepších, výsledků, je používání běžně dostupného a znatelně levnějšího prostředku, kterým je například právě zmiňovaný ocet.

iZdroj fotografie: Unsplash

Žádné podráždění

Jelikož je ocet vytvořený na přírodní bázi, neobsahuje žádné vedlejší chemické látky, které by po vyprání mohly ulpět na našem oblečení a tím dráždit naši pokožku. Zejména se jedná o velmi dobrou volbu pro lidi s obzvláště citlivou kůží, nebo pro lidi trpící kožními potížemi nebo například ekzémem. Rovněž je tato varianta lepší pro praní oblečení malých miminek a alergiků.

iZdroj fotografie: Freepik

Odvápnění pračky

To že je ocet považován za vskutku multifunkční produkt, dokazuje také to, že kromě dobrého vlivu na vaše oblečení a vás samotných také pozitivně působí na vaši pračku. Díky proplachu octu přes celou pračku se totiž znatelně snižuje tvorba vodního kamene, což je velmi dobrým znamením pro delší životnost vaší pračky. Takže doslova trefíte dvě mouchy, jedno ranou.

iZdroj fotografie: Freepik

Odbourává statickou elektřinu

Mnoho lidí, zejména žen, to určitě zná. Vytáhnete si ze skříně čerstvě vypraný svetr, s radostí se do něj oblečete a co to?! Vaše vlasy trčí na všechny strany, a ne a ne povolit. Navíc přitom pěkně elektrizují a jsou nepoddajné. Taky vaše oblečení může občas takzvaně „kopat“. Je to kvůli tomu, že některé chemické látky, mohou k tvorbě statické elektřiny napomáhat, a na oblečení to jde snadno. Ocet naopak tento úkaz odbourává a snižuje vliv statické elektřiny z oblečení, na vás.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zachování barvy a měkkosti

Kromě toho že ocet skutečně změkčuje vaše oblečení, napomáhá také k tomu, aby si po vyprání pořád drželo svou krásně sytou barvu a zbytečně nebledlo. Oblečení tak i přes dlouhodobé nošení může působit novým dojmem. Možná se vám přitom dokonce vybaví jedna známá reklama. „Nový? Ne, vypraný v octu…“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Méně škodlivý

Ocet, jak již bylo zmíněno výše, neobsahuje chemické prvky a je čistě přírodní. Proto také ve vyprané vodě nezanechává stopy chemických a škodlivých látek, které se tak mohou dostat do volné přírody. Je tak mnohem více ekologický a šetrný k životnímu prostředí, což je, zejména v dnešní světové situaci se životním prostředím, velmi důležitým a inovativním krokem k lepšímu.

iZdroj fotografie: Freepik

Pokud vás i přes veškeré klady pořád trápí zápach octu, nebojte, ten z oblečení cítit nepůjde. Stačí když použijete menší množství, nebo využijete některou, nejlépe přírodní, cestu k lepší vůni vašeho prádla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články