To, že si můžete vychutnat šťavnatost vašich jahod téměř okamžitě po sesbírání, je jen jeden z důvodů, proč si začít pěstovat vlastní. Jahody jsou chutné a plné vitamínů. Když si je vypěstujete sami, máte jistotu, že se v nich nenachází nic špatného. Tyto malé rostliny vám dobře porostou, když je zasadíte do připravených záhonů či řad. Také je můžete pěstovat podél zdi v truhlících a mít tak velice originální doplněk.
Tipy pro začátečníky
Jahody sázíme vždy na jaře nebo až ke konci léta, spíše začátkem podzimu. Na jaře to pro vás bude výhodnější, jelikož se vám do podzimu rozrostou, a pak jich můžete víc přesadit. Nejlépe se jim daří ve vyvýšených záhonech nebo v zemi, ale ani v truhlících si nepovedou špatně. Jahody by měly mít dostatek svého vlastního prostoru, a proto byste je měli umístit alespoň cca 45 centimetrů od sebe.
Můžete je pěstovat různými způsoby. Vždy by ale měly mít nejméně osm hodin denního světla a pH jejich půdy by se mělo pohybovat okolo pěti a půl až sedmi. Měli byste je pravidelně, cca jednou týdně, zalévat a dávejte pozor, abyste zbytečně nesmáčeli listy. Jakmile budete mít úrodu, měli byste ji sklízet hned z rána. Následně plody okamžitě umístěte na chladné místo, například do lednice. Je naprosto běžné, že rostliny v zimě odumírají, ale na jaře začnou opět růst, tak se nelekněte.
Zbavujte se šlahounů
Zní to trochu absurdně, ale hned vám to vysvětlíme. Myslíme tím šlahouny, které vycházejí z hlavní rostliny a jsou rozrostlé na další, menší jahody. Pro jahody je toto napojení zbytečné až škodlivé. Šlahoun bude s hlavní rostlinou zápasit o živiny, a tak je lepší je zpřetrhat, aby byla každá rostlina závislá čistě jen na sobě. Nejideálnější způsob zalévání vašich jahod je stoprocentně kapková závlaha.
Ta totiž zajistí, že rostliny budou zalévány pravidelně. Hned po výsadbě byste ji měli důkladně zapojit. Díky tomuto systému se bude půda držet rovnoměrně vlhká. Zároveň byste měli vodu udržovat v dostatečné vzdálenosti od jahod, abyste neriskovali hnilobu. Samozřejmostí také je udržovat půdu čistou a bez plevelu. Jinak budou rostliny s plevelem soupeřit o živiny a neporoste se jim moc dobře.