Nejlevnější vyhlazení krtků s trvalým účinkem: Zaútočte na jejich čich nebo sluch

                   

Krtek, vědeckým názvem Talpa europaea, je hmyzožravec menšího vzrůstu. Živí se zejména různými larválními stádii hmyzu, žížalami nebo drobnými obratlovci. Patří do čeledi krtkovitých, pro kterou jsou typické malé oči a špatný zrak. Valnou většinu svého života tráví pod zemí, kde hloubí chodby (až 100 metrů dlouhé) pomocí předních tlapek, které svým tvarem nápadně připomínají lopaty.

Jak nám škodí krtek

Své chodby krtci tvoří ze dvou důvodů, tedy pro přesun z místa na místo a pro lov. Nejaktivnější jsou pak během ranních hodin. Tito hmyzožravci se velice často vyskytují v zahradách, kde zanechávají tzn. krtiny, tedy kopečky hlíny. Ty jsou poněkud nevzhledné a mnoho lidí je na svém pozemku nechce. Půda zrytá krtkem se navíc často propadá, a tak se stává nebezpečnou pro zdraví, z důvodu rizika výronu kotníku.

Jejich regulace není jen tak

Pokud na svém pozemku krtiny naleznete a rozhodnete se pro regulaci jejich tvůrce, musíte mít na paměti jednu velice důležitou věc. Krtci jsou zákonem chránění a vztahuje se na ně zákon na ochranu zvířat proti týrání. Pokud by vám bylo prokázáno jeho porušení, mohla by vás čekat pokuta ve výši až padesát tisíc korun.

Plašička na krtka

Usmrcení hmyzožravce byste se tedy měli obloukem vyhnout. Zvolte raději jeho vypuzení z vašeho pozemku. K tomu vám skvěle poslouží např. plašiče a rušičky, které živočichy vypudí svým pípáním nebo bzučením. Můžete být ale klidní. Zvuky jsou určené pouze krtčím uším, vy je tedy vůbec neuslyšíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Plašič si můžete dokonce vyrobit i sami doma. Postup je následující:

  1. Do krtiny zapíchněte kovovou tyčku.
  2. Nastrčte na ni plastovou lahev (např. od Coca-Coly).

Pohyb nádoby na tyči způsobený větrem krtci nesnášejí. Účinek ještě umocníte, pokud do aparatury občas bouchnete.

Jak se zbavit krtka

Na tyto hrabavé potížisty také skvěle působí průvan nebo záplavy. Stačí, když do jeho nory dostanete vzduch z fukaru na listí nebo tam nalijete vodu. Poněkud pracnější metodou je instalace kovové sítě pod povrch vašeho pozemku. Tímto krtkovi nabouráte jeho systém chodeb a jednou provždy se ho zbavíte.

Zaútočit můžete také na krtčí čich. Ten je totiž poměrně citlivý a vadí mu např. vůně citronové kůry, sleďů, tvarůžků nebo listů ořešáků. Vysoce účinná je také výsadba aromatických rostlin, mezi něž patří:

  • bazalka,
  • česnek,
  • levandule,
  • máta,
  • měsíček
  • a afrikán.

Jaké další metody pro boj s krtky znáte?

Po návštěvě krtka je třeba opravit poškozený trávník. Podívejte se, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články