Výroba krásných a hřejivých domácích papučí ze starého svetru. Návod krok za krokem zvládne i začátečník

                   

Pokud toužíte po originálních papučích, které vás zahřejí, a máte doma sice oblíbený svetr, který už ale nenosíte, poradíme vám. Svetr rozhodně nevyhazujte, ale využijte ho jako výrobní materiál pro své nové zimní papuče.

Výroba těchto vyšších, ponožkových papučí není nijak těžká a zvládnou ji i začátečníci. Pokud se vám povedou, možná tak získáte i inspiraci pro přípravu ručně vyrobených dárků pro ostatní členy vaší rodiny.

Co je třeba k výrobě domácích zimních papučí

Abyste si papuče podle tohoto návodu mohli připravit, budete potřebovat:

  • již nenošený svetr
  • čtvrtku nebo papír
  • nůžky
  • vlnu nebo bavlnu
  • tužku
  • jehlu se širším očkem, a
  • špendlíky.

Návod k výrobě

Nejprve je potřeba získat šablonu vašeho chodidla, kterou nejsnáze vyrobíte tak, že se postavíte na čtvrtku nebo papír dostatečné velikosti a obkreslíte obrys svého chodidla. Ten potom vystřihněte, ale doporučujeme stříhat nikoliv po obvodu obrázku, ale trochu dál od něj, abyste papuče potom neměli příliš těsné a nebyly případně nepohodlné.

Podrážky papučí vyrobíte tak, že vystříhnutou šablonu přiložíte na přední díl svetru a vystřihnete podle šablony levou i pravou část. Místo svetru však můžete použít i jiný, pevnější a odolnější materiál, například plsť nebo filc.

Pro svrchní část papučí využijte rukávy svetru, které pak budou zároveň zahřívat i vaše kotníky a část lýtek, podobně jako ponožky. Rukávy ustřihněte v takové výšce, kam chcete, aby vaše papuče sahaly. Můžete to vyzkoušet nejlépe tak, že do rukávu dáte nohu. Nezapomeňte ustřihnout rukáv o kousek delší, protože malou část budete potřebovat na jeho připevnění k podrážce.

Spojení svrchního dílu papuče a podrážky je nejlépe provést sešitím pomocí vlny nebo bavlny. Aby vám před sešitím oba díly držely pohromadě, použijte špendlíky. Pokud jde o použitou vlnu nebo bavlnu, záleží na vás, zda ji barevně sladíte se svetrem nebo naopak zvolíte kontrastní barvu. Pokud jde o použitý steh, doporučuje se smyčkový, která zaručuje vyšší pevnost a trvanlivost konečného výrobku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články