Nápadů na šikovné zahradnické vychytávky není nikdy dost. Inspirujte se naším návodem na výrobu kapkové závlahy. Je mnohem jednodušší, než si myslíte, a potřebovat na něj nebudete skoro nic. Vystačíte si jen se dvěma PET lahvemi různých velikostí, alobalem a starou textilií. Hotovo bude za pár minut.
Když vložíte jednu lahev do druhé, začnou se dít divy
Pro spodní část kapkové závlahy se vám bude hodit co největší barel. Čím víc vody se do něj vejde, tím déle vydrží zavlažovat vaše rostliny. Princip je jednoduchý. Větší barel seřízněte tak, aby jeho dno vytvořilo jakousi vaničku. Do té potom jednoduše postavíte zašroubovanou PET lahev s otvorem ve dně. Ten je nejlepší propálit, při prorážení hrubou silou mívá plast tendenci popraskat.
Hodit se vám bude také knot. Ten vyrobíte tak, že dostatečně dlouhý pruh textilie obalíte v alobalu. Dodržovat musíte jen dvě pravidla: alobal je nutné po celé délce rovnoměrně přimáčknout a nikdy nesmí zakrývat textilii celou. Tento improvizovaný zavlažovací knot poté stačí umístit do spodní nádoby (neobalenou částí) a jeho konec dovést ke květině. A pak už jen stačí celou závlahu zprovoznit.
Vyzrajte na sucho díky jednoduchému fyzikálnímu principu
Pokud se jen trochu zajímáte o zahrádkářské inovace, pak víte, že je zavlažování po kapkách na moderních zahradách trendem. Dodává totiž vláhu rostlinám postupně, a to zcela bez vaší přítomnosti. Voda proniká ke kořenům a chrání je před účinky okolních vysokých teplot (stejně jako celou rostlinu). Takže pokud se vám tato metoda osvědčí, snadno seženete i profesionální řešení.
PET lahev naplňte vodou a dobře zavíčkujte. Voda tak nebude unikat přes otvor ve spodní části. Postavte ji do plastové vaničky a uzávěr na chvíli povolte. Jakmile se tlak uvolní, voda začne vytékat do spodní části kapkové závlahy. Ve chvíli, kdy se vyprázdní přibližně třetina lahve, vše opět uzavřete. A máte hotovo. Jakmile voda v lahvi dojde, jednoduše ji opět doplňte.