Mastná skvrna na oblíbené věci vás dokáže snadno rozhodit a naštvat, protože se vám může stát, že už se jí nezbavíte. Nepospíchejte, nejprve vyzkoušejte způsoby, které naše prababičky používaly. Nejdůležitější ale je, abyste zjistili příčinu skvrn. Když ji budete znát, bělením se vůbec nebudete muset zabývat.
Hořčice, čpavek, citronová šťáva nebo jedlá soda
Smíchejte 2 lžíce hořčičného prášku a litr převařené vody. Po půl hodině směs přeceďte. Nařeďte produkt vodou, namočte do něj obarvenou věc a nechte ji až do rána. Po ukončení procedury vyperte oblečení v pračce. Tkanina bude bílá a barvy vzorů budou jasnější. K vybělení šedých věcí přidejte do prádla trochu čpavku. Citronová šťáva je také velmi účinná.
Musíte vymačkat 100 ml šťávy z citronů. Je potřeba ji přidávat jen do pračky, hlavně ji nesmíme nechat zaschnout. Jedlá soda slouží spíše k dlouhodobějšímu udržení bílé barvy, než k okamžitému vybělení. Pokud se používá pravidelně, prádlo si bude udržovat přirozený bílý odstín.
Na vlnu a hedvábí
Takové věci vyžadují jemné praní. Proto by měly být po dobu 5 hodin namočeny ve směsi 5 litrů vody, 25 gramů pracího prášku, 3 lžíce soli, 0,5 lžíce čpavku a 0,5 lžíce peroxidu vodíku. Dále byste měli prát v pračce na režim jemného praní. Věci jako ponožky, trička a ponožky by měly být namočeny ve směsi vroucí vody se 2 lžícemi kyseliny borité. Poté je stačí opláchnout obvyklým způsobem.
Jak odstranit skvrny od potu?
Skvrny od potu dokážeme odstranit pomocí jádrového mýdla s jelenem. Prádlo namočte na několik hodin do teplé vody, do které jste nastrouhali jádrové mýdlo (na 10 litrů vody se přidává jedno celé 200gramové mýdlo). Poté prádlo musíte vyprat. Další možností je použití klasického kvasného lihového octa. Prádlo namočte na několik hodin do roztoku teplé vody s hrnkem octa a poté ho vyperte.