Opatření, která musíte provést před výstavbou zahradního domku – ověřte si nutnost povolení i výjimky

                   

Postavení zahradního domku na váš pozemek skýtá mnoho výhod. Mezi ty největší pak patří to, že obdržíte nový, zcela jedinečný úložný prostor na nářadí a jiné zahradnické náčiní. Vy si tuto drobnou stavbu pak můžete zařídit tak, aby perfektně ladila s dalšími prvky zahrady, a nabyla tak estetické funkce. Mnoho lidí ovšem neví, že se se stavbou domku na zahradě pojí pár pravidel, která je třeba dodržet.

Zahradní domek – vzdálenost od plotu

Než se vůbec uchýlíte ke koupi materiálu, obraťte svou pozornost k zákoníku. Existuje totiž jistý stavební zákon, který nařizuje dodržet vzdálenost domku celkem dva metry od hranice pozemku vašeho souseda. Doslovné znění tohoto nařízení, tedy §25 odst. 5 vyhl. 501/2006, je následující: „Vzdálenost stavby garáže a dalších staveb souvisejících a podmiňujících bydlení umístěných na pozemku rodinného domu nesmí být od společných hranic pozemků menší než 2 m.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je váš pozemek tak malý, že dodržení této vzdálenosti je naprosto nemožné? Nebojte se, i pro vás existuje několik řešení. Prvním z nich je umístění domku přímo doprostřed zahrady. Tato situace ovšem není úplně příjemná pro oko vlastníka. Mnohem lepší tedy bude požádat stavební úřad o výjimku.

Dobré vztahy se sousedy

Abyste ji však dostali, budete muset nejdřív navštívit své sousedy a požádat je o souhlas. Dobré vztahy s nimi jsou tedy nutností. Vaši přátelé od vedle pak jistě rádi podepíší předepsaný formulář. Vy se jim tak na oplátku zaručíte tím, že nedojde k žádným problémům spojeným se zastíněním nebo dešťovou vodou tekoucí z vašeho zahradního domku na jejich pozemek.

Po obdržení sousedova podpisu musíte podniknout cestu na úřad, kde si zažádáte o zmíněnou výjimku. Tu ve většině případů není žádný problém dostat. V úplně posledním kroku si musíte zjistit, zda na výstavbu domku budete potřebovat stavební povolení, nebo ho bude stačit pouze ohlásit. Oběma povinnostem se však v každém případě vyhnete, pokud stavba zabere plochu menší než 25 metrů čtverečních a nepřesáhne výšku 5 metrů.

Jste vlastníky zahradního domku? Z jakého materiálu jste ho vystavěli?

Nevíte, kde začít s plány výstavby zahradního domku? Nechte se inspirovat touto skvělou prací
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články