Vytvořte si na zahradě jezírko s rybkami. Jako základ poslouží obyčejná pneumatika

                   

Vodní plocha dokáže zahradu rozzářit a zútulnit. A to zejména ve chvíli, kdy ji osadíte i nějakými vodními živočichy. Rybky však bývají ve spleti vodních rostlin jen málokdy vidět. Tak proč na to pro jednou nejít jinak a nevytvořit si jezírko i s průhledem? Skvěle vám poslouží obyčejná stará pneumatika.

Najděte si místo a můžete okamžitě začít

Nezáleží na tom, kde bude vaše jezírko stát. Jen si předem vyznačte jeho obrysy, abyste později netápali. Při výstavbě si poté vystačíte už jen i s obyčejnou pneumatikou a zbytky materiálu ze stavby. A jak na to? Po obvodu vyskládejte cihly a zajistěte je cementem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stejným způsobem dosaďte na místo také pneumatiku a postarejte se o to, aby se nemohla nikam pohnout. Zeď z cihel by proto měla dosahovat asi do poloviny výšky pneumatiky. A nezapomeňte na zabudování odtokové roury pro vypuštění vody.

Dokončete obvodovou zeď a vrhněte se na dno jezírka

Nyní si vezměte k ruce menší cihly a vyskládejte je na pneumatiky, vytvoříte tak dekorativní oblouk. Opět je nezapomeňte upevnit vhodným spojovacím materiálem. Zbytek cementu si pak nechte na dno budoucího bazénku a samozřejmě i na jeho stěny (zvenčí i zevnitř). Pomozte si zednickou lžící a hladičkou. Pokud chcete do tohoto materiálu zabudovat dekorativní kameny, udělejte to dříve, než zatuhne.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vytvořte spád vody, který zajistí rybkám kyslík

Do jednoho z rohů bazénu uložte čtvercovou platformu, z níž bude vytékat prostřednictvím odtokové roury voda. Opět ji vytvoříte za pomoci cementu a cihel. Vše nechte zaschnout. Nakonec pořiďte čerpadlo na vodu a dosaďte ho na platformu. Hotové zdi můžete ještě natřít vhodnou barvou nebo jiným způsobem dozdobit. A nezapomeňte rybkám vytvořit ve vodě také vhodné skrýše. Pokud zde chcete pěstovat rostliny, přidejte i trochu vhodného substrátu.

Kompletní návod na stavbu jezírka s pneumatikou

Nakonec na pneumatiku připevněte za pomoci silikonu kousek akrylátu, který vám umožní napustit vodu do co největší výšky a zároveň vám dovolí nerušeně pozorovat ryby. Teď už zbývá jen šupinaté krasavice vypustit. Pamatujte si, že na jeden centimetr ryby by měl připadnout jeden litr vody. Dobře počítejte, abyste jezírko nepřerybnili. A máte hotovo, z jedinečné dekorace se můžete těšit po celý rok.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články