Zbytky podlahy nevyhazujte. Zkrášlí vám okna a dveře tak, že budou sousedi ještě týdny závidět

                   

Plovoucí podlahy mají v našich domácnostech neodmyslitelné místo. Při nákupu nám však většinou nějaká ta volná prkna zbydou. A co tedy s nimi? Vytvořte si perfektní doplněk interiéru dokonale sladěný s barvou vaší podlahy. Ukážeme vám, že to není vůbec těžké. Budete potřebovat jen trochu trpělivosti a šikovnosti. Řezat totiž musíte přesně a lepit samozřejmě také. Výsledek však bude stát za to.

Zkrášlete si svá okna laminátem

Naučte se, jak obložit rámy oken (a třeba i dveří) zbytky laminátové podlahy. Zpočátku musíte zbytky nařezat na kusy, které přesně zapadnou do okolí vašich stavebních otvorů. Pečlivě měřte a řežte s rozmyslem, jinak by se vám snadno mohlo stát, že by zbytky nevystačily a vy byste museli do obchodu pro další materiál. Okolí okna očistěte a naneste na něj montážní pěnu. Na to budete pokládat laminátové desky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile to uděláte, zatižte je – tedy alespoň tam, kde je to možné. Jinak se budete muset zkrátka a dobře spolehnout na jejich pečlivé přitlačení po všech stranách. Ale postupujte opatrně, jinak byste nechtěně většinu spojovacího materiálu vytlačili. Pomozte si také zafixováním desek malířskou páskou. Vše nechte přes noc zaschnout. Teprve poté se budete moci pustit do dalších úprav. Desky musí pevně držet na místě!

Sundejte pásky a pokračujte

Jakmile jste si jistí, že vše drží přesně tam, kde má, přistupte k sejmutí lepících pásek. Pokud budete postupovat opatrně, neměly by po sobě zanechat stopy. Ale jestliže k tomu dojde, okamžitě vše odstraňte saponátem a vodou. Čím déle totiž zbytky lepidla na vaší nové dekoraci zůstanou, tím obtížněji se budou později umývat. Pokud obyčejný jar nepomůže, vezměte si k ruce ocet. Ale opatrně, abyste nepoškodili barvu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nakonec už zbývá jen celé dílo orámovat. K tomu vám poslouží zbytky podlahových lišt, které uhladí hrany a dodají ozdobenému oknu mnohem profesionálnější vzhled. Bude opravdu vypadat jako něco, co vytvořil bytový specialista, a nikoli kutil za pár hodin volného odpoledne. Vše záleží jen na pečlivosti. Ještě před samotným nalepením lišt odstraňte případné zbytky montážního lepidla, aby k deskám nenaléhaly křivě. A máte hotovo.

Dobré tipy k vyrobení ozdobného okna

Pokud všechna prkna po nalepení přeleštíte octem nebo ještě lépe použijete speciální přípravek na plovoucí podlahy, budou se dlouho nádherně lesknout. Lištu pak můžete zvolit v kontrastní barvě. Uvidíte, jak celý výsledek rozzáří. Jen pozor na použití okna jako vnitřního parapetu. Laminát je přece jen velmi citlivý na jakékoliv namočení, takže květiny na něm rozhodně nepřelévejte. Pokud se vám to přesto stane, rychle skvrny otřete.

Podívejte se na celý postup krok za krokem. Snadno zjistíte, jak na to
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články