Jen několik málo tablet aspirinu dokáže jako hnojivo zázraky. Rostlinám dodá potřebnou energii pro růst

                   

Každý z nás zná aspirin. Jde o volně prodejný lék za přijatelnou cenu, který nám pomáhá s bolestmi, horečkami a záněty. Jeho účinnou látkou je kyselina acetylsalicylová, která ovšem nachází uplatnění i jinde než v medicíně. Využít ji totiž můžete i při pěstování rostlin. S její asistencí svým zeleným přátelům pomůžete nejen s růstem, ale také při obraně proti nejrůznějším škůdcům a chorobám bakteriálního či houbového původu.

Zvolte posyp, zakopání nebo zálivku

Rostlinkám můžete hnojivo v podobě aspirinu podat hned třemi způsoby. První z nich je jeho nadrcení a rozsypání po substrátu. Jedná se o rychlou a snadnou aplikaci a můžete ji po několika týdnech až jednom měsíci opakovat. Vyzkoušet lze také zakopání několika celých tablet ke kořenům (asi 10–15 centimetrů hluboko). Rozložení léku takto bude trvat o něco déle, ovšem o to delší dobu z něj může kořenový systém čerpat živiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Posledním způsobem je zálivka, na kterou budete potřebovat:

  • 2 litry měkké nebo odstáté vody,
  • ¼ tablety aspirinu
  • a postřikovač nebo konev.

Lék nejprve rozdrťte na jemný prášek a ten nasypte do vody. Poté vše důkladně promíchejte a vzniklý roztok přelijte do vámi vybraného náčiní pro aplikaci. Postřikovač se perfektně hodí pro orchideje a epifytické rostliny. Pro ty terestrické zvolte klasiku v podobě jednoduchého prolití substrátu konví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlepší hnojivo pro kaktusy

Aspirin se také skvěle hodí pro podporu kvetení vánočního kaktusu (Schlumbergera). Květy se na této rostlině objevují od listopadu do února, tedy během chladných měsíců. Jistě si dokážete představit, že je toto období pro kaktus poněkud choulostivé. Můžete mu ale snadno pomoci s:

  • 1 tabletou aspirinu
  • a 1 litrem vody.
iZdroj fotografie: Pixabay

I v tomto případě musíte léčivo nejprve nadrtit a následně ho za důkladného promíchání nechat rozpustit ve vodě. Tu opět zvolte měkkou nebo odstátou. Její teplota by se měla ideálně pohybovat okolo té pokojové. Roztok nalijte do rozprašovače a aplikujte na rostlinu. Postřik můžete provádět přibližně jednou až dvakrát do týdne, dokud kaktus plně nerozkvete.

Udrží váš interiér déle krásný

Tímto pole působnosti kyseliny acetylsalicylové nekončí. Uplatnění najde i při prodloužení trvanlivosti řezaných květin. Počínejte si takto:

  1. Rozdrťte tabletu aspirinu.
  2. Vzniklý prášek nasypte do vázy s vodou.
  3. Vybraným květinám zkraťte stonky o 2–3 centimetry šikmým řezem a vložte je do připraveného roztoku.
  4. Po několika dnech zakrácení opakuje.
  5. Radujte se z nádherné dlouhotrvající dekorace.

S jakým dalším nevšedním využitím léků v zahradě jste se již setkali?

Úžasným zdrojem živin a energie je také kopřivová jícha
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články