Dosud neznámé použití bobkového listu: Využijte jeho plného potenciálu, pomáhá nejen v kuchyni

                   

Vavřín ušlechtilý (Laurus nobilis), který každý zná spíše pod názvem bobkový list, je rostlina pocházející ze Středomoří. Jeho listí, využívané zejména v gastronomii, má hořkou kořennou vůni a chuť s nádechem citrusů. Hodí se tak pro ochucení různých polévek, omáček na těstoviny, marinád či rybích pokrmů.

Pěstování bobkového listu není náročné

Jelikož se jedná o teplomilný druh, můžete ho v našich podmínkách vidět pouze jako skleníkovou či pokojovou rostlinu. Pokud si ho tedy pořídíte, zvolte pro něj stanoviště, které bude dobře osluněné, teplé a chráněné před větrem. Substrát vyberte neutrální nebo mírně zásaditý a nezapomeňte na drenáž. Rostlinu každé dva roky přesazujte do o kousek většího květináče. Co se týče zálivky, provádějte ji jednou za dva až tři dny. Hnojiva používejte výhradně ekologická, např. z vaječných skořápek.

Jak využít bobkový list

Pěstováním bobkového listu určitě neprohloupíte. Jedná se totiž o rostlinu, která má příznivý vliv na lidské zdraví, jelikož:

  • podporuje trávení a funkci jater,
  • zmírňuje bolesti žaludku,
  • pomáhá při lehké otravě,
  • bojuje s artritidou a revmatismem,
  • tlumí bolesti kloubů a kostí,
  • snižuje hladinu cukrů v krvi.

Podpoří růst vašich vlasů

Prvním způsobem užívání bobkového listu je jeho konzumace v podobě čajů, nálevů nebo pitných olejů. Tyto přípravky můžete ovšem využít i skrze druhou metodu, tedy vetřít si je do pokožky nebo do vlasů (posilují jejich růst). V obou případech se dočkáte velké úlevy a odstranění všech toxinů z vašeho těla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příprava nálevu je opravdu jednoduchá. Nejprve rozdrťte několik listů a prášek z nich o množství jedné polévkové lžíce zalijte vroucí vodou. Poté několik minut počkejte a po vylouhování roztok použijte. Stejně snadná je i výroba oleje. Potřebovat budete pouze slunečnicový nebo olivový olej a trochu čerstvého či sušeného vavřínového listí. Přísady smíchejte ve skleněné lahvi a nechte 2 týdny odpočívat na temném, chladném místě. Poté sceďte. Hotový výrobek vám vydrží přibližně 2 měsíce.

Přinese vám samé štěstí

Tímto ovšem výčet využití bobkového listu nekončí. Traduje se, že kouř vycházející z hořící vavřínové snítky stimuluje vyplavování endorfinů, a tak uklidňuje lidský organismus. Při této činnosti buďte ovšem opatrní, jelikož vám může způsobit i halucinace. Častější užívání této bylinky tedy raději zkonzultujte se svým lékařem. O bobkovém listu se dále říká, že:

  • umístěný v peněžence přináší štěstí a finanční blahobyt,
  • položený pod polštář láká věštecké sny,
  • jeho kouř odhání zlé duchy a chrání domácnost.

Jak léčivých účinků bobkového listu využíváte vy?

Listy vavřínu můžete kombinovat i s jinými druhy koření. Zkuste např. směs s hřebíčkem
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články