To je důvod, proč se vyplatí mít obyčejnou školní křídu v kuchyni

                   

Křídu máme nejčastěji spojenou s dětstvím, kdy jsme jejím prostřednictvím malovali na chodník nebo vytvářeli matematické příklady na školní tabuli. Ovšem s šikovnými tipy se z ní může stát i nepostradatelný pomocník pro domácnost. A nezáleží na tom, který typ se vám povede v obchodech sehnat.

Odstraňte skvrnu už v zárodku

Křída především funguje doslova jako dokonalý magnet na mastnotu. Není divu, že ji používají například horolezci před výstupem na náročnou stěnu apod. A podobně vám může prospět i v kuchyni. Potýkáte se s nevypratelnými skvrnami od oleje? Když je ihned po jejich vzniku zaprášíte mletou křídou, pračka si s nimi později opravdu jednoduše poradí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem musíte si dát pozor na to, jakou křídu používáte. Ideální je ta klasická bílá, určená pro školní tabuli. Naopak různým způsobem vylepšené křídy, určené k malování na chodníky, nemusí na mastnou skvrnu zafungovat s takovou silou, jak si nejspíš myslíte. Ba naopak, celý problém by se mohl ještě zhoršit.

Přírodní likvidátor pachů

To ovšem není jediné použití křídy v domácnosti. Potýkáte se s nepříjemným zápachem? Pak si ji i tentokrát vezměte k ruce. Jednoduše ji nasypte na všechna zapáchající místa a nechte alespoň deset minut působit. Následně křídový prach smyjte a máte hotovo. Dobrou zprávou je, že v tomto případě už na druhu použité křídy nezáleží.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Domácí osvěžovač vzduchu – recept

Ale se zápachem si můžete poradit i jiným způsobem – například prostřednictvím vhodných bylin. Ty stačí smíchat v tom správném poměru a vytvořit si domácí potpourri. A co si vzít k ruce?

 • 30 gramů sušených šalvějových listů,
 • 30 gramů voňavého hřebíčku,
 • 10 gramů kardamomu (nejlépe tobolky),
 • 30 gramů sušeného bobkového listu,
 • 45 gramů sušených květů heřmánku,
 • 100 gramů kvalitní skořicové kůry,
 • 30 gramů sušeného tymiánu,
 • citronovou šťávu.
vune-osvezovac-potpourri-susene-kvety iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Všechny suroviny dobře promíchejte (doporučujeme je předem nalámat na menší kousky, aby se rychleji uvolnila vůně). Nakonec je navrstvěte do misky a zakápněte citronovou šťávou, která podpoří další extrakci aromatických silic. Misku postavte na vhodné místo v domě a těšte se z báječné vůně.

Jak odstranit skvrny z nádobí

Ovšem se znečištěním se potýkáme i na jiných místech v kuchyni. Míváte často špinavé nádobí, které jen obtížně dostáváte do původního lesku? Pomůže vám:

 • Coca-Cola,
 • zubní pasta,
 • rajčatový protlak
 • či arašídové máslo.

Všichni tito pomocníci jsou přímo ideální pro odstranění odolných skvrn. Stačí je jen nanést, nechat chvíli působit a poté opláchnout. Tímto způsobem můžete odstranit i připečeniny nebo skvrny od omastku – vaše hrnce a pánve pak budou znovu svítit perfektní čistotou. Ovšem u opravdu silného znečištění je vhodné nechat zubní pastu, rajčatový protlak či arašídové máslo působit nejlépe přes noc.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Vyzrajte na mastnotu s holicí pěnou

Ale existují i další pomocníci, které můžete použít v kuchyni netradičním způsobem. Potýkáte se s mastným sklem na kuchyňských skříňkách? Použijte pěnu na holení. Ta odstraňuje mastnotu a je také ideální jako prevence nechtěného zamlžení zrcadel (i když tento trik využijete spíše v koupelně). A pokud ji budete používat nejméně jednou do měsíce, minimalizuje při leštění rovněž výskyt šmouh a pruhů.

Jaké další triky pro použití obyčejné školní křídy znáte?

Vyzkoušejte pět tipů na domácí čisticí prostředky, díky nimž zmizí i ta nejodolnější špína
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články