Proč nedávat zbytky z kuchyně do kompostu, ale raději je přímo zakopat na zahradě

                   

Zbytky ovoce a zeleniny, ale i další vhodný biologický odpad z kuchyně (například kávovou sedlinu nebo čajové sáčky), většina zahrádkářů odnáší přímo na kompost. Existuje však rychlejší a přímočařejší cesta k jejich plné využitelnosti. Přímé zakopání na zahradě totiž „spustí“ žádoucí proces přeměny živin okamžitě. Nemusíte tedy čekat, až se slupky z brambor nebo jádřince z jablka rozloží na kompostu, v záhonku vám prospějí přímo.

Proč zakopat kuchyňský odpad

Stačí si jen představit, jaké množství zeleninových odřezků, skořápek od vajíček, kávové sedliny nebo třeba starého chleba se vám každý týden v kuchyni nashromáždí. Kdybyste je shrnuli na jednu velkou kupu, měli byste před sebou opravdu úctyhodnou hromádku potenciálních živin. Tak proč je nedodat rostlinám přímo? Je samozřejmé, že máme na mysli pouze čistě organický materiál.

Umělé materiály se jen obtížně rozkládají (některé se dokonce nerozkládají téměř vůbec) a znečišťují půdu. A totéž platí i pro gumu nebo například povoskovaný papír – to vše je nutné ze zakopávaného odpadu předem vyjmout. Poté vám zbude už jen spousta vitamínů, minerálů a stopových prvků, které rostliny v zahradě dokážou využít opravdu beze zbytku. Stačí jim ji jen správně naservírovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak hluboko zakopat zahradní odpad

Jakmile tedy máte sesbíráno adekvátní množství, vyhlubte na zahradě dostatečně hluboký příkop. Měl by mít alespoň 30 centimetrů. To je totiž optimální hloubka, v níž ukryjete biologický odpad před nenechavci zvenčí a zároveň tak umožníte kořenům rostlin maximálně využít jeho potenciál, protože většina z nich čerpá živiny právě odtud. Nakonec vše opět zakryjte zeminou.

Místo dobře zalijte a čekejte. Plný rozkladný proces se spustí do měsíce a zeleninové zbytky nebo staré pečivo skvěle obohatí půdu okolo sebe. Můžete tak postupně zúrodnit celou zahradu – trávník, nepoužívané záhony a další plochy. Plochy okolo růží si pak zaslouží obohatit speciálně hnojivem z banánových slupek. Obsahují totiž látky, které jim výrazně prospívají. Slupka z banánů se navíc téměř zcela rozloží už do tří týdnů.

Čím zúrodňujete svou zahradu (ať už na záhonech nebo mimo ně) vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články