Vaječné skořápky neslouží jen k hnojení rostlin. Mají další 2 univerzální možnosti využití v každé domácnosti. Škoda, že jste je neznali už dříve

                   

Spotřeba vajec je na celém světě opravdu vysoká, protože mají vysokou energetickou hodnotu a jsou součástí mnoha druhů pokrmů. Používaná část se ukrývá ve skořápce, kterou téměř každý z nás jen tak vyhodí. Málokdo totiž ví, že i ona obsahuje mnoho pro zdraví prospěšných látek. Vyzkoušejte tyto tipy pro jejich využití a snižte tak množství vyprodukovaného odpadu.

Využijte jejich potenciál v zahradě

Skořápky jsou výbornou zbraní proti slimákům, plzákům a hlemýžďům. Tito plži se posypaným místům obloukem vyhnou, protože je pro ně obtížné dostat se kolem ostrých hran. Špatně se lim leze, a navíc se mohou nepěkně poranit. Na vaší zelenině a ovoci si tak nepochutnají a vy se můžete těšit z bohaté úrody.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nadrcené skořápky jsou také výborným přírodním hnojivem, jelikož obsahují velké množství vápníku. Jednoduše je přidejte do substrátu jak u venkovních, tak u pokojových květin a plodin a nechte působit. Můžete je využít také jako sadbovače. Klíčícím rostlinkám poskytnou dočasný domov, než přijde čas je přesunout. Rostlinu pak na nové místo zasaďte i s vaječným květináčkem.

Zbaví vás trápení s usazeným čajem

Vaječné skořápky mají schopnost zbavit vás vodního kamene, proto je můžete použít při čištění špinavých váz nebo hrníčků zabarvených od čaje. Mírně je nadrťte, nasypejte do nádoby, kterou chcete umýt, a přidejte citronovou šťávu. Nechte několik dní působit. Poté nádobu umyjte teplou vodou pomocí houbičky (kousky skořápek nechte uvnitř). Zbavíte se tak veškerých usazenin a jiných nečistot.

iZdroj fotografie: Unsplash

Přípravky z nich prospívají pokožce

Skořápkový prášek můžete využít jako mazání, které zklidňuje pokožku po bodnutí hmyzem. Na jeho přípravu si nachystejte:

  • prášek z vaječných skořápek,
  • jablečný ocet,
  • uzavíratelnou sklenici.
iZdroj fotografie: Pxhere

Prášek nasypte do nádoby, zalijte octem a nechte pár dní odpočívat. Skořápky (kvůli obsahu uhličitanu vápenatého) budou reagovat s octem, rozpadnou se a vznikne octan vápenatý. Ten je účinnou látkou, která tiší svědění.

Jestliže vás trápí suchá pokožka nebo vrásky, vytvořte si pleťovou masku z prášku z vaječných skořápek a rozšlehaných bílků. Obě přísady smíchejte a vytvořte tak jemný krém. Poté ho naneste na pleť, nechte 10 až 15 minut působit a smyjte vodou. Minerály obsažené v tomto přípravku perfektně vyživí vaši pleť a zvláční pokožku.

A co vy? Máte nějaké další nápady na využití skořápek?

Připravte si toto účinné hnojivo z vaječných skořápek. Vaše rostliny vám za to poděkují
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články