Stáleplodící jahodníky nejsou na odpis: Stačí půl litru tohoto hnojiva pod keř a budou plodit ještě velmi dlouho

                   

Velkou úrodu jahod si obvykle spojujeme s červnem, ovšem pěstovaná kulturní forma jahodníku alias jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa) může plodit mnohem déle. Stačí ho podpořit aplikací těch správných živin. Nutné je hlídat především stáleplodící jahody, které se neomezují jen na červen. Bohužel to neplatí pro jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda. Ten k vyšší plodnosti tímto hnojivem nepřimějete.

Jak hnojit jahody droždím

Hnojení jahod droždím přináší značné výsledky. Obvykle se doporučuje kvasnicové hnojivo používat nejméně 3krát za sezónu, ale velmi dobře se uplatní i při jedné jediné pozdní aplikaci. Vaše jahody budou větší a chutnější a jako bonus vás tato výživa nebude stát skoro nic. A jak si ji připravit? Výroba kvasnicového hnojiva je triviální.

Bude vám stačit pouze:

  • asi 100 gramů čerstvého droždí
  • a 10 litrů teplé vody.

Droždí rozdrťte a zalijte vodou. Pro jeho rychlou aktivaci budete potřebovat tu s teplotou cca 25 až 28 stupňů Celsia. A teď už vám stačí jen trochu trpělivosti. Směs odložte na 2 až 3 hodiny na teplé místo a poté už ji použijte. Jahody jednoduše zalijte. Na jednu rostlinu budete potřebovat asi 500 mililitrů vzniklého hnojiva.

Co se zbylým hnojivem

Zbytek můžete použít na jiné rostliny (hodí se pro zeleninu, ovoce i okrasnou zahradu) – jistě vám budou vděčné. A pokud byste chtěli v příštím roce hnojit jahody správně už od začátku 3krát za sezónu, pak si zapamatujte následující schéma. Poprvé je můžete zalít 10 dní po výsadbě do půdy, tím efektivně podpoříte jejich zakořenění řízků. Znovu hnojivo aplikujte ve chvíli, kdy se objeví květy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

To pomůže jahodám nasadit velké a plody a později podpoříte jejich dozrávání k maximální sladkosti. Po první sklizni se také díky droždí rychle vyvinou nová poupata. A naposledy takto jahody pohnojte ve chvíli, kdy definitivně odplodí – pomůžete jim tak nasbírat síly na další sezónu. Aby však bylo hnojení kvasnicemi opravdu účinné, je vhodné jahody navíc přihnojit dřevěným popelem. Dodá do půdy chybějící draslík.

Preferujete při výživě jahod domácí, nebo kupovaná hnojiva?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články