Nedovolte plísni, aby se šířila po stěnách a devastovala je. Díky šikovnému triku se s ní rychle rozloučíte

Plíseň je velmi nepříjemným návštěvníkem. Není však jen nehezká na pohled, může ohrozit i naše zdraví. Proto se s ní musíme vypořádat co nejrychleji.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Plísně se nejčastěji objevují tam, kde je vlhko nebo nehybný vzduch. Typicky se tak s nimi setkáváme v koupelnách a na WC, v podkroví nebo třeba ve spíži nebo v předsíni. Dokážou nadělat opravdu velkou paseku – nevypadají hezky, nepříjemně páchnou a jejich spory neprospívají ani zdraví našeho dýchacího systému. A jak se s nimi tedy vypořádat?

Jak zničit plíseň na stěně

Pokud objevíte nový ostrůvek tohoto problému, vezměte si k ruce neředěný bílý ocet (ten obyčejný by mohl dělat skvrny). Nalijte ho do rozprašovače a místo důkladně ošetřete, a to podle potřeby opakovaně. Následně ho dobře vysušte. Pokud se plíseň objevila například v nevětrané koupelně, zaveďte do ní ventilaci.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže ocet nepomůže anebo jste si bujícího plísňového polštáře všimli pozdě, sáhněte po fungicidních přípravcích z obchodů. I ty se aplikují přímo na místo problému. Menší předměty je vhodné ponořit do fungicidní lázně, ty větší anebo stěny budete muset ošetřit postřikem. Přípravkem nešetřete a aplikujte ho až do chvíle, kdy značně stékat pryč.

Mechanická očista je mnohdy nezbytná

Ovšem i když plíseň zničíte, stejně po ní zůstanou nevzhledné stopy. A ty budete muset odstranit. Ze stěny ji jednoduše oškrábejte, z nábytku a podobných povrchů pak obruste. Ovšem pozor – vždy dbejte na to, abyste tuto činnost prováděli za mokra. Jedině tak zabráníte uvolnění plísňových spor do okolí.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Při používání komerčních přípravků si však dejte pozor a nikdy je neaplikujte za pomoci nástrojů obsahujících kov (a totéž platí i pro škrábání mrtvé plísně). Některé z nich mohou totiž při styku s kovem uvolňovat chlor, takže byste se mohli přiotrávit. V každém případě doporučujeme důkladně větrat.

Jak vyčistit skvrny od plísně

Ovšem jen na škrábání se omezovat nemusíte. Nehezké fleky a další pozůstatky vaší „plísňové epizody“ můžete vyčistit i domácím způsobem. A jak si připravit domácí čisticí prostředek proti plísní? Vytvořte řidší pastu, která se bude skládat z jedné polévkové lžíce jedlé sody (stačí zarovnaná) a jedné polévkové lžíce bílého vinného octa. Pastu nechte 20 minut působit, a poté postižené místo dočistěte houbičkou.

Také se potýkáte s plísní v domácnosti nebo se vám tento problém prozatím vyhýbá?

Při eliminaci plísní je důležité také správné větrání. Podívejte se, jak ho provádět bezchybně