Nedovolte plísni, aby se šířila po stěnách a devastovala je. Díky šikovnému triku se s ní rychle rozloučíte

                   

Plísně se nejčastěji objevují tam, kde je vlhko nebo nehybný vzduch. Typicky se tak s nimi setkáváme v koupelnách a na WC, v podkroví nebo třeba ve spíži nebo v předsíni. Dokážou nadělat opravdu velkou paseku – nevypadají hezky, nepříjemně páchnou a jejich spory neprospívají ani zdraví našeho dýchacího systému. A jak se s nimi tedy vypořádat?

Jak zničit plíseň na stěně

Pokud objevíte nový ostrůvek tohoto problému, vezměte si k ruce neředěný bílý ocet (ten obyčejný by mohl dělat skvrny). Nalijte ho do rozprašovače a místo důkladně ošetřete, a to podle potřeby opakovaně. Následně ho dobře vysušte. Pokud se plíseň objevila například v nevětrané koupelně, zaveďte do ní ventilaci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže ocet nepomůže anebo jste si bujícího plísňového polštáře všimli pozdě, sáhněte po fungicidních přípravcích z obchodů. I ty se aplikují přímo na místo problému. Menší předměty je vhodné ponořit do fungicidní lázně, ty větší anebo stěny budete muset ošetřit postřikem. Přípravkem nešetřete a aplikujte ho až do chvíle, kdy značně stékat pryč.

Mechanická očista je mnohdy nezbytná

Ovšem i když plíseň zničíte, stejně po ní zůstanou nevzhledné stopy. A ty budete muset odstranit. Ze stěny ji jednoduše oškrábejte, z nábytku a podobných povrchů pak obruste. Ovšem pozor – vždy dbejte na to, abyste tuto činnost prováděli za mokra. Jedině tak zabráníte uvolnění plísňových spor do okolí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Při používání komerčních přípravků si však dejte pozor a nikdy je neaplikujte za pomoci nástrojů obsahujících kov (a totéž platí i pro škrábání mrtvé plísně). Některé z nich mohou totiž při styku s kovem uvolňovat chlor, takže byste se mohli přiotrávit. V každém případě doporučujeme důkladně větrat.

Jak vyčistit skvrny od plísně

Ovšem jen na škrábání se omezovat nemusíte. Nehezké fleky a další pozůstatky vaší „plísňové epizody“ můžete vyčistit i domácím způsobem. A jak si připravit domácí čisticí prostředek proti plísní? Vytvořte řidší pastu, která se bude skládat z jedné polévkové lžíce jedlé sody (stačí zarovnaná) a jedné polévkové lžíce bílého vinného octa. Pastu nechte 20 minut působit, a poté postižené místo dočistěte houbičkou.

Také se potýkáte s plísní v domácnosti nebo se vám tento problém prozatím vyhýbá?

Při eliminaci plísní je důležité také správné větrání. Podívejte se, jak ho provádět bezchybně
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články