Vytvořit si zahradu ve sklenici není těžké. Vystačíte si i s obyčejnými rostlinami z lesa

                   

Říká se jí také aerárium, florárium nebo jednoduše miniskleníček. K jejímu vytvoření budete potřebovat jen větší sklenici a trochu šikovnosti. Ovšem stejně dobře můžete vsadit na efektně vypadající skleněné koule z obchodů. Pamatujte ovšem na to, že budujete uzavřený ekosystém, nikdy by tedy vaší zahradě ve sklenici nemělo chybět víko.

Ekosystém ve sklenici není náročný na údržbu

Aerária, která najdete v obchodech, jsou vlastně malými skleněnými nádobami vybavenými větracími otvory. Ovšem dost dobře můžete improvizovat i s obyčejnou sklenicí. Stačit vám bude i ta litrová, ale pro lepší udržování podmínek doporučujeme prostor nejméně pětkrát větší. Hledejte nejlépe sklenice se zabroušeným víkem, i když stejně dobře si vystačíte i s těmi obyčejnými.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jejich hrdlo překryjte třeba skleněnou destičkou. Před použitím sklenici důkladně vymyjte horkou vodou a dezinfikujte. Není třeba používat chemii, bohatě si vystačíte s obyčejným octem. Může jít o ten vinný, jablečný apod. Ovšem jeho zbytky nezapomeňte pořádně vypláchnout. Nakonec sklenici vysušte a máte hotovo. Základ pro váš projekt už nemůže být lepší.

Vaše zahrádka ve sklenici bude potřebovat správný substrát

A na co si ještě dát pozor? Všechny rostliny potřebují zálivku, ovšem přebytečná voda ze sklenice jednoduše nemá kam odtékat. Bylo by tedy chybou ji naplnit pouze substrátem. Naopak. Začít byste měli přibližně třemi centimetry dobře propraného písku. Na něj poté nasypte asi třetinovou vrstvu aktivního uhlí. To pomůže potlačit rozvoj škodlivých hnilobných bakterií, které v uzavřeném prostoru skvěle prosperují.

iZdroj fotografie: Pixabay

Aktivní uhlí seženete v každé prodejně s hobby potřebami nebo v zahradnictví. Aby se však nesmíchalo s vrstvou půdy, což by po čase snížilo jeho účinnost, pojistěte se ještě obyčejnou pomůckou z kuchyně. Řeč je o kávovém filtru, který poslouží jako dokonalá propustná přepážka. Vystřihněte ho do takového tvaru, aby kopíroval dno sklenice, a opatrně ho rozložte na dno. Nakonec přidejte zeminu (stačí 3–5 cm).

Jaké rostliny do skleněné koule? Hledejte milovnice stínu a vlhka

Aby vám rostliny ve sklenici dobře rostly, musíte je správně vybírat. Inspirujte se přírodou okolo sebe. Zamiřte do lesa a zjistěte, co v jeho stínu roste. Doporučujeme zejména nejrůznější druhy mechů a kapradin. Naše příroda je na ně velmi bohatá. U mechů je výběr praktický neomezený (doporučujeme vybírat spíše ty dekorativní, tvořící kobercový porost), ale co kapradiny? Pokud nechcete, aby vám příliš přerostly, upřednostňujte drobné druhy.

Podívejte se, jak založit jednotlivé vrstvy zahrady v lahvi

Jde zejména o ledviníky (Nephrolepsis), netíky (Adiantum) nebo křídelnice (Pteris). Pokud nepomůže les, vydejte se do květinářství. Limit je jediný, kapradina totiž musí bez potíží projít hrdlem lahve. A chybět by neměly ani kvetoucí rostliny. Také nedáte na tyto krasavice dopustit? Pak sáhněte po drobných fialkách nebo violkách. Jiné druhy se jako rostliny do aerária příliš nehodí, rychle se totiž rozrůstají a nekvetou.

Jak na bezchybnou výsadbu rostlin do zahrady v lahvi

Při odebírání rostlin z volného terénu se soustřeďte na to, abyste jim nijak nepoškodili kořeny. Odebírejte je s co největším množstvím zeminy, a tu po vyrytí pečlivě zabalte do vlhké textilie. Kořeny je možné sestřihnout až doma. Leckdy je to nezbytné, jinak totiž není možné rostlinu protáhnout úzkým hrdlem lahve. Vždy však postupujte maximálně opatrně. Hlínu předem navlhčete a připravte si vhodné nástroje.

iZdroj fotografie: Pxhere

Na mysli máme zejména nejrůznější hůlky, s jejichž pomocí pohodlně usadíte rostlinu na místo. Nikdy ji do substrátu příliš nezatlačujte a mezi jednotlivými sazenicemi ponechte dostatečný prostor. A to samé platí i pro mechy. Nemusíte se bát, prázdná místa se brzy vyplní bujně se rozrůstající zelení, které teplo a vlhko v zahradě ve sklenici opravdu svědčí.

Další šikovné rady pro péči o založené aerárium

Jakmile máte zasazeno a umístěno, zbývají už jen drobné dekorace. Použijte kamínky, kousky kůry nebo třeba drobnou bonsajistickou keramiku. Záleží na tom, jakého efektu chcete dosáhnout. Dejte si však pozor, aby dekorace neutlačovaly kořeny rostlin. Teď už stačí vaši minizahrádku jen umístit do stínu nebo polostínu a čas od času porosit. Poroste skoro sama. Žádná hnojiva ani nic podobného nejsou potřeba.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články