Jak a proč používat v zahradě a truhlících hydrogel? Měli byste to vědět zejména před odjezdem na dovolenou

                   

Každá z rostlin, kterou pěstujete, potřebuje ke svému zdárnému růstu dostatek vody a živin. Když ho nemá, zastaví růst a neprospívá. V horkém létě tedy často vyvstává problém se zálivkou. Ať máte zahradu mimo dosah denního dojíždění, nebo se chytáte na dovolenou, musíte rostlinám zajistit dostatečné množství vláhy. Zavlažovací systémy jsou ale vesměs drahé a jejich instalace není jednoduchá. Pomoci však může hydrogel.

Co to je hydrogel a na jakém principu funguje

Hydrogel určený pro zahradní použití vypadá na první pohled jako obyčejný bílý prášek. To se ale změní ve chvíli, kdy přijde do styku s vodou. V ten moment ji začne pohlcovat a změní se v gel. Jeden gram hydrogelu dokáže absorbovat až 400 mililitrů tekutiny. Když je tedy promíchán se zeminou, nabobtná při každé zálivce a pak zajišťuje přísun vody rostlinám po dlouhou dobu, kdy zálivka nepřichází.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hydrogelu nevadí, ani když dojde k úplnému vyschnutí. Prostě nabobtná hned, jak se k němu dostane vlhkost, a tím udrží vodu v blízkosti kořenů. Na běžný metr balkonových truhlíků je třeba přidat do zeminy 10–20 gramů hydrogelu. U samozavlažovacích truhlíků postačí 5 gramů. Tyto vlastnosti si uchovává několik let a pak se bez nežádoucích zbytků rozloží. Je tedy možné bez obav vysypat zeminu s hydrogelem třeba na kompost.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Hydrogel do truhlíků i na záhony

Hydrogel je vhodné přidat do půdy při sázení jakékoli rostliny, která potřebuje větší množství vody. Netýká se to však jen rostlin v truhlících a květináčích. Vhodný je také při pěstování zeleniny nebo ovoce přímo na záhonech. Jeho funkčnost oceníte při pěstování jahod, rajčat nebo cuket. Z okrasné zahrady budou za jeho přídavek do půdy vděčné hortenzie a durmany. Dokonce i při výsevu a zakládání nového trávníku je přídavek hydrogelu vhodný.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Princip použití zahradnického hydrogelu tedy spočívá v tom, že dokáže vázat a zadržovat vodu a živiny v půdě a pak je pomalu vrací rostlinám. Nedochází tedy k téměř žádným ztrátám vody ani hnojiva, které by jinak skrz půdu proteklo pryč. Cyklus absorbce a uvolňování tekutiny pro kořeny rostlin je u hydrogelu možné opakovat až tisíckrát. Rostliny tak budou mít při občasném zalití zajištěn dostatek vody na dlouhý čas.

Opatrně s hydrogelem nakládejte v případě rostlin, které potřebují dostatek vláhy, ale jsou zároveň citlivé na přemokření. To se týká hlavně bylinek a pokojových rostlin. Pokud máte pochybnosti u některých druhů zeleniny a jiných venkovních rostlin, přidejte do půdy o něco méně hydrogelu, než je běžně doporučené dávkování. Obecně lze napsat, že se doporučuje 5 gramů na jednu sazenici. Vždy jsou ale směrodatné pokyny výrobce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články