Vraťte krásu a lesk svému zahradnímu nábytku. Díky osvědčeným postupům bude zase jako nový

                   

Pokud váš oblíbený zahradní nábytek po několika sezónách už nevypadá tak perfektně jako dřív, máte v podstatě dvě možnosti. Buď ho můžete vyměnit za nový, nebo vsadíte na šikovné metody domácí renovace. Díky postupu krok za krokem vše zvládnete sami a za pár korun. Důležité je však nezanedbat žádnou část návodu. Čištění je totiž stejně důležité jako závěrečná úprava.

Nábytek nejdříve důkladně očistěte

Bez důkladného vyčištění povrchu se žádná renovace nábytku neobejde. Máte-li nábytek bez ochranných barev a nátěrů, pak bude vše jednodušší. Dřevo je nutné nejdříve odmastit a následně odstranit veškeré nečistoty. Nakonec je nezbytné také jemně přebrousit jeho povrch a máte hotovo. Ovšem u židlí a stolů, jež na sobě nějaké ty vrstvy barvy nebo impregnace mají, budete mít trochu složitější pořízení.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejprve je nutné zbavit se alespoň odlupujících se nátěrů. Ovšem mnohem lepší bude, pokud ze dřeva odstraníte úplně všechen nátěr a poté ho dobře zbrousíte. Hodit se vám na to bude bruska s hrubým smirkovacím papírem. Nakonec je možné použít i papír s menším brusným zrnem, který ve finální fázi dřevěný podklad skvěle vyrovná a vyhladí. Nakonec zbývá už jen omytí nábytku vodou (nejlépe se saponátem).

Použít lze i čistič na dřevo

Pokud se nechcete věnovat pracnému broušení nábytku, pořiďte si v hobbymarketu speciální čistič na dřevo. Ten stačí na nábytek nanést, nechat působit a poté ho jednoduše smýt. Zvládnete to běžnou nebo ještě lépe vysokotlakou hadicí. Nekompromisně se postará o všechny skvrny a špínu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Renovované dřevo ochraňte nátěrem

Jakmile se zbavíte nehezkého vzhledu dřeva, dbejte na to, abyste ve stejném stavu udrželi svůj nábytek co nejdéle. Aplikujte tedy na všechny jeho části speciální impregnační přípravky. Bývají zcela bezbarvé, ovšem v případě potřeby je možné dřevo i tónovat. Je-li nábytek vystaven rozmarům počasí, použijte dvě vrstvy impregnace. Naopak tomu v závětří stačí jen jedna.

iZdroj fotografie: Pixabay

Impregnace váš nábytek přirozeně ochrání před vodou či houbami. Ale nebojte se. Nepřipravíte ho tím o jeho přirozenou texturu a vzhled, jen všechny jeho přednosti tak trochu zvýrazníte. Jestliže však nakonec plánujete dřevo natírat barvou, zvolte bezbarvou impregnaci. Vyhnete se tak v pozdějších fázích nechtěným efektům.

Vlasy je třeba vždy odstranit

Nedivte se, když vám po prvním nátěru dřevo jaksi „zchlupatí.“ Je to jeho přirozená obrana – řemeslníci říkají, že pouští vlasy. Těch je ovšem nutné se před dalším nátěrem zbavit, jinak se budou postupně trhat a nakonec ochrannou lazuru naruší. Celá vaše práce tak přijde vniveč během několika týdnů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Možností pro nátěr je opravdu mnoho

Na našem trhu jsou dostupné zejména nejrůznější lazury a laky, ale koupíte třeba i akrylové barvy, nebo dokonce barvy ve spreji. Nátěr je potřeba aplikovat při nízké vlhkosti vzduchu a zároveň za ne příliš vysoké teploty. Ta totiž urychluje proces schnutí barvy, jež by mohla následně popraskat. Většinu těchto prostředků lze nanášet štětcem či válečkem, těžko dostupná místa je pak zpravidla nutné opravit malým kulatým štětečkem.

Na cizokrajný masiv vezměte olej

Ne všechen zahradní nábytek je však vhodné natírat a lakovat. Tvrdé a cizokrajné dřevo bude mnohem vděčnější za speciální oleje. Lazura na něm totiž obvykle nedrží z jednoho prostého důvodu – dub nebo třeba teak obsahují množství tříslovin, jež po čase způsobí popraskání a nakonec i úplné oloupání lazury. Přebytečný materiál vždy stírejte hadříkem, nadbytek oleje by na dřevě vytvořil skvrny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak postupovat při nanášení barevného mořidla na měkké dřevo? Nejprve naneste mořidlo, a to tak, abyste dosáhli požadovaného odstínu nábytku (jednoduše přidávejte vrstvy). Ochranný lak si nechte až na úplný závěr. Tyto prostředky nikdy nepoužívejte na levnou dýhu. Ta se nedokáže s ošetřujícími přípravky dostatečně prolnout, a rychle se tak znehodnotí.

Renovace zahradního nábytku krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články