Když se řekne využití kuchyňského odpadu na zahradě, pravděpodobně si většina z nás vybaví jeho vhození do kompostu. To však nemusí být jediný způsob, kterým lze všechny zbytky z kuchyně využít. A jako bonus takto zužitkujete i odpadky, jež by na kompost v žádném případě přijít neměly (nebo jen v malém množství).
Co patří na kompost
V první řadě takto můžete využít veškerý zeleninový a ovocný odpad z kuchyně. Stejný postup se hodí i pro přebytečnou kávovou sedlinu nebo vaječné skořápky. K ruce si můžete vzít i papírové obaly a ubrousky nebo čaj a jeho zbytky (včetně sáčků). Z domácnosti pak lze pro hnojení zahrady v kompostu i mimo něj uplatnit i trus drobných zvířat (třeba piliny z klece pro králíka) nebo uvadlé květiny (nikoli nemocné).
Hnojení zahrady mimo kompost
Ovšem existuje i poměrně široká škála organických zbytků, které se na kompost nehodí. Jde například slupky z tropického ovoce ve větším množství, kosti a zbytky masa, zbylý popel z uhlí, ekologické jednorázové pleny (i když výrobce často tvrdí opak) apod. A co si tedy s tímto odpadem počít? Zakopejte ho na zradě.
Zakopání kuchyňského odpadu na zahradě
Můžete tak pohnojit místa, která se vám jinými způsoby vyživovat nedaří. Na mysli máme třeba poškozené oblasti trávníku, na které opravdu není možné na jaře vhodit vyzrálý kompost. Stejně lze prohnojit i oblasti, na kterých chcete příští rok budovat zbrusu nové záhonky. V takovém případě si však pohnojená místa označte kolíkem, abyste je na jaře nehledali. A jaká jsou pravidla pro zakopávání kuchyňského odpadu na zahradě?
V první řadě použijte správné množství. Odpad, který se nehodí do kompostu, by měl tvořit pouze jednu třetinu organické hmoty. Zbylé dvě doplňte prostředky z první skupiny, nebo posečenou trávou, listím apod. Odpad zakopávejte nejméně 30 centimetrů pod zem, aby se k němu nedostali škůdci z povrchu. A pamatujte si, že bude trvat nejméně půl roku, než se řádně rozloží.
Jaké jsou vaše tipy pro krásnější zahradu?