Zámečník ukázal, jak zabezpečit dveře bez zámku pomocí vidličky

Když na zem spadne vidlička: Podle pověr do vašeho domu přibude člověk i Zdroj fotografie: Imgur.com / Phill Crockett
                   

Spousta starších dveří už má poškozené zámky, případně úplně chybějí. Měnit se nám je ale někdy nechce, ať už z ekonomických důvodů nebo zkrátka proto, že se nám dveře líbí. Stačí však jednoduchý trik s vidličkou a za pár minut v nich máte nový zámek. Takové zamykání by mělo být samozřejmě spíše dočasným řešením, ale funguje skvěle a svůj účel splní.

Co budete potřebovat?

K výrobě vlastního provizorního zámku potřebujete starou nepoužívanou vidličku. Pro tento návod byla použitá vidlička s rozměry asi 3×5 cm s tvarovanou rukojetí. Kromě vhodné vidličky budete potřebovat ještě následující:

  • Svěrák
  • Kladivo
  • Pilku na železo

Vsuňte vidličku do otvoru v zárubních tak hluboko, jak jen to půjde. Černým fixem, ideálně lihovým, si na zubech udělejte čárku v místě, kde zuby už přečnívají ven. Cílem je změřit hloubku otvoru. Následně vložte vidličku do svěráku tak, aby zuby byly uchycené přesně v místě vašeho značení. Pomocí kladiva v tomto místě vidličku ohněte směrem dovnitř do pravého úhlu. Držte přitom vidličku za rukojeť a tlačte na ni opatrně, aby se zuby neulomily. Také se ujistěte, že je ve svěráku dobře chycená, abyste zabránili úrazům.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Z vidličky udělejte dvě části

Když jsou zuby vidličky ohnuté, vsuňte do svěráku pro změnu rukojeť. Vidličku pilkou přeřezejte v místě, kde se rukojeť rozšiřuje a přechází v plochu, ze které vyčnívají zuby. Uříznutá rukojeť by měla přesně padnout mezi mezeru zubů vidličky. Pokud ne, použijte brusku nebo smirkový papír, kterým rukojeť jemně zahladíte, aby se do mezery vešla. Zde však pozor, abyste rukojeť neubrousili až příliš.

Poté přichází na řadu samotné zamykání. Uříznutou a ohnutou část vidličky vložte do otvoru v zárubních. Ohnutá část zubů by měla být uvnitř a zbytek vidličky se na plocho opírat o zárubně. Dveře zavřete a rukojeť vsuňte do otvoru mezi zuby vidličky. Následně už by dveře neměly jít otevřít. Jelikož se takto dají zamknout dveře jen zevnitř, je to skvělý způsob provizorního zamykání třeba na toaletách pro zákazníky.

Jednoduché dočasné řešení

Po tom, co dveře takovýmto způsobem zamknete, byste se vždy měli několika tahy ujistit, že opravdu nejdou otevřít, a případně provést dodatečné úpravy zámku. Pokud potřebujete dočasný zámek na dveře, než seženete nový, nebo třeba jen chcete občas dveře zajistit proti průvanu či nechtěnému otevření, je zámek z vidličky skvělý, rychlý a snadný způsob.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články