Stejně tak, jako čistá myčka znamená čisté nádobí, tak čistá pračka znamená čisté prádlo. Používání pracích, a následně čisticích prostředků, může pračku znečišťovat. V usazeninách se po čase objeví plíseň, která nejen, že pračku znečistí, ale zároveň je příčinou nelibého zápachu. Plísní v pračce se lze zbavit jednoduše, navíc s použitím běžných surovin, kterými disponuje každá domácnost.
V jednoduchosti je síla
Nevonný zápach, který je cítit z pračky, se postupně začne dostávat do oblečení. Proto je na místě s plísní v pračce bojovat. Na pomoc si přizvěte bělidlo (např. Savo) a bílý ocet. Nikdy však tyto přísady nemíchejte dohromady, aby se nestaly toxickými. Kromě nich si připravte rukavice a hadřík.
Jak postupovat?
Nejprve smíchejte bělidlo a horkou vodu v poměru 50:50. Do této směsi namočte hadřík a vytřete s ním těsnění. Nezapomeňte jej i odhrnout. Pokud plíseň nepovoluje, přitiskněte na ni hadřík po dobu 30minut a poté místo vydrhněte kartáčkem na zuby. Po omytí utřete těsnění do sucha ručníkem, který dáte společně s hadříkem vyprat na nejvyšší teplotu. Po vyprání vyndejte hadr a ručník, vlijte do bubnu dva hrnky octa a zapněte stejný program. Směsí octa a vody vyčistěte přihrádky na prací prášek. Přihrádky vysuňte ven a i vnitřek pračky vymyjte směsí v poměru 50:50.
Prevence je prevence
V ideálním případě je dobré se o pračku starat i preventivně. Jednou za měsíc proto provádějte alespoň čištění za pomoci octa. Skvěle Vám pomohou i otevřená dvířka, která pomohou zabránit vlhkému prostředí. Stejně tak je důležité vytahovat vyprané prádlo ihned po dokončení programu.
Na co nezapomínat?
Čistota pračky je základem kvalitního praní. Proto alespoň jednou za tři měsíce čistěte filtr. Perete-li na nižší teploty, snažte se alespoň dvakrát za měsíc vyprat na 60 °C. Buben vyčistěte alespoň jednou za měsíc houbičkou, kterou namočíte v roztoku kyseliny citrónové a sody.