Když prádlo vytažené z pračky zapáchá: Nepříjemný problém zmizí za 5 minut, stačí vyčistit často opomíjenou část stroje

Pokud prádlo, které čerstvě vytáhnete, z pračky okolo sebe šíří nepříjemný zápach, pak je potřeba důkladně vyčistit pračku.

i Zdroj fotografie: iStock / Depositphotos
                   

Pokud vytahujete prádlo z pračky, chcete ho zcela jistě mít co nejčistší a nejvoňavější. Bohužel to není zdaleka tak častým pravidlem, jak si myslíte. Naopak, až příliš často se na textilie už v pračce navážou nejrůznější nepříjemné pachy, kterých se během procesu sušení téměř nedá zbavit. Není však třeba ihned sahat k chemii nebo používání většího množství aviváže (což stejně většinou nepomůže). Zapáchající prádlo je třeba řešit přímo v místě jeho vzniku, tedy v pračce.

Vyčištění filtru u pračky

Když vaše textilie zapáchají, je vždy třeba odhalit příčinu tohoto problému. Pračky mívají program samočištění, který se rozhodně čas od času vyplatí zapnout. Podle frekvence praní by to mělo být jednou za 1 až 3 měsíce. Ovšem pouze toto opatření rozhodně stačit nemusí. Naopak – budete muset sáhnout k mnohem radikálnějšímu kroku a pustit se do čištění pěkně ručně. Velkým problémem je v tomto ohledu filtr u pračky. Ten najdete pod bubnem, v závislosti na modelu přístroje vlevo nebo vpravo.

Někdy je dokonce nutné pračku nadzvednout, abyste se k němu dostali. Na sobě mívá malý otvor, do kterého stačí strčit nějaký úzký předmět (například příborový nůž) a otevřít ho pákou. Předtím však pračku vypněte ze sítě a pro jistotu odpojte i přívod vody. Tím se bohužel nezbavíte vody, kterou již máte uvnitř, protože i po dokonaném cyklu vypouštění v ní vždycky nějaká zůstane. Proto pračku ještě před otevření filtru obložte starými ručníky nebo utěrkami, které uniklou tekutinu zachytí.

Jak na vyčištění filtru pračky

Filtr je třeba opatrně vyjmout. Obvykle ho stačí pootočit doleva anebo doprava (správný směr bývá naznačen šipkami přímo na vaší pračce, obvykle není třeba se dívat do návodu). Nyní ho opatrně vytáhněte. Velmi pravděpodobně vám v celém procesu budou bránit vlasy nebo jiné usazené nečistoty. Nebojte se tedy sáhnout do filtru prsty a uvolnit je. Poté vyberte z pračky i z vytaženého sítka co největší množství špíny. Abyste uvolnili i ten zbytek, ponořte filtr asi na hodinu do mýdlové vody.

Jak na vyčištění filtru pračky iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezitím se věnujte otvoru, ve kterém je filtr usazen. I ten se vyplatí vyčistit, a to velmi jednoduchým způsobem. Namočte do octa hadr nebo větší houbičku a důkladně ho vytřete všude tam, kam dosáhnete. Zkontrolujte také, zda víčko dosedá pevně. Mohou vám v tom bránit usazené nánosy vodního kamene. Těch se zbavíte jejich rozpuštěním v octu nebo v jiné kyselině (například v kyselině citronové rozmíchané ve vodě). Na větší krusty však budete muset použít specializovaný čistič z obchodu.

Drobné nečistoty dočistěte kartáčkem

Nakonec vezměte do ruky starý kartáček na zuby a pečlivě s ním vyčistěte stěny filtru zevnitř i zvenčí. Odstraníte tak i velmi drobné nečistoty, se kterými by si běžná houbička neporadila. Nakonec filtr do pračky vraťte a pro jistotu celý cyklus ještě pojistěte jejím vyčištěním. Do bubnu vhoďte dvě lžíce jedlé sody a do zásobníku na prací prášek jeden šálek octa. Zapněte pračku na vyvářku a nechte dojet celý cyklus do konce. Poté nezapomeňte nechat otevřená dvířka, aby se pračka dobře vyvětrala.

Jak čistíte zapáchající pračku v domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články