Zapomeňte na používání chemie v zahradě. Cukr, hořčice či kefír ji spolehlivě nahradí

Proč s sebou v autě vozit sůl: Pomůže proti zamlžování oken i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Paleta přírodních pomocníků pro naši zahradu byla v repertoáru našich babiček velmi pestrá. My jsme však už na většinu z nich pohříchu zapomněli. Pojďte si je spolu s námi připomenout a zjistěte, s čím vším vím na zahradě může pomoci třeba hořčice, česnek, kefír, cukr nebo sůl. Dozajista budete příjemně překvapeni.

Potřebujete urychlit dozrávání rajčat? Pomůže vám sůl

Jestliže se blíží konec sezóny, ne všechny plody pravděpodobně zvládnou zčervenat ještě na větvičkách. Podpořte je v tom tak, že v jednom litru vody rozpustíte 100 gramů kuchyňské soli a tímto roztokem postříkáte rostliny. Listy rychle zežloutnou a keříky všechny své síly vrhnou na dozrávání plodů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ovšem celé situaci můžete i předcházet, a to zejména ve chvíli, kdy není vaším problémem končící sezóna, ale spíše nějaké onemocnění, na které jsou rajčata náchylná. Využijte v tomto případě profylaktických účinků česneku. 50 gramů lisovaných stroužků rozmíchejte v kbelíku s vodou (10 litrů) a aplikujte nástřikem. Totéž zvládne i litr kefíru, rozmíchaný v deseti litrech vody.

Jak podpořit dozrávání červené řepy

Také máte problém s tím, že se její bulvy zkrátka nevyvíjejí a svým vzhledem připomínají spíše ředkvičky? Rozmíchejte v kbelíku vody o objemu 10 litrů 35-50 gramů soli a řepu důkladně zalijte. Rostliny by se měly nacházet ve fázi růstu s cca osmi pravými listy, tedy na počátku léta. Roztok lijte spíše mezi ně, než přímo na rostliny. Sůl vyprovokuje růst a dužinu učiní sladší. Její protějšek cukr vám pak pomůže s dozráváním a sladkostí zelí. Stačí ho jednou zalit koncentrovaným cukerným sirupem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Droždí a hořčice odpudí škůdce

Bojujete s vrtalkami a obaleči? Nachystejte na ně pasti v podobě talířků s droždím. Trochu ho rozmočte ve vodě a počkejte, až charakteristický zápach přiláká škůdce. Funguje i na bělásky, však uvidíte. A co si počít se slimáky? Těm zase nevoní hořčice. Stačí rozdrtit semena a nasypat je na všechna vlhká místa (pod kameny, k sudům s vodou apod.), kde se rádi zdržují. Budete-li pečliví, navždy se do vás odstěhují.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články