Nezbytné kroky k úspěšnému zazimování bazénu. Není to žádná věda, jde to levně a svépomocí

                   

Léto je zcela definitivně za námi a s ním také pohoda u bazénu, která dokázala osvěžit i skutečně parní a horké dny. Před tím, než však skutečně začne zima, je důležité správně zazimovat tuto letní atrakci, která svým účelům poslouží zase další rok. Aby však bazén do příštího léta skutečně vydržel, musíte mu věnovat určitou péči a pozornost, kterou potřebuje.

Proč bazén zazimovat

Jelikož bazény využíváme po mnoho let, je velmi důležité, aby se jim dostávala pravidelná péče. Ta nejenže zlepší kvalitu, ale také prodlouží jejich životnost. U bazénů se tedy jedná zejména o pravidelné čištění a šetrnou manipulaci a také nutné podzimní zazimování. To je ve své podstatě velmi jednoduchý úkon, stačí pouze dodržet několik základních kroků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odstraňte viditelné nečistoty

Prvním krokem k řádně zazimovanému bazénu je vypuštění vody a následné odstranění všech nečistot na jeho povrchu. Nejlépe vám na tuto činnost pomůže bazénový vysavač, s jehož pomocí vyluxujete jak dno, tak také stěny bazénu. V případě přelivového bazénu sejměte také ochrannou mřížku a vyčistěte i prostor přelivového žlábku.

Vyčistěte také filtrace

Stejně jako musí být odstraněny nečistoty z povrchu bazénu, musíte je rovněž odstranit z filtrací a všech přípojných součástek. Využijte proto funkce proplachu a také nastavte správnou polohu šesticestného ventilu. V průběhu fungování ventilu poté dohlížejte na zbarvení a čistotu vody. Filtraci proto opakujte do té doby, dokud nebude průzračná a bez nečistot.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kontrola odvodnění bazénové technologie

Jelikož je velmi důležité, aby v příslušenství bazénu na zimu nezůstala žádná voda, řádně se ujistěte, že je celé zařízení odvodněno a nikde nezůstávají zbytky vody. Do cirkulačních trysek nasaďte zazimovací trn, nebo také zazimovací zátky. Na závěr prohlédněte všechny části jako sací i cirkulační okruh, okruh tepelného čerpadla i filtrační okruh a ujistěte se, že jsou zcela prázdné a čisté.

Nezapomeňte na odpojení čerpadla

Pokud máte bazén řádně vypuštěný a zbavený nečistot, následuje další krok, kterým je odpojení čerpacího zařízení. Filtrační čerpadlo tedy sejměte a umístěte na teplém a suchém místě. Také v případě protiproudu v bazénu čerpadlo odpojte, nezapomeňte však ani na zazimování protiproudu, které je velmi důležité. Poté také zkontrolujte, zda jsou otevřeny všechny uzavírací ventily.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Instalujte dilatační plováky

Dilatační plováky slouží zejména k tomu, aby zabraňovaly tvorbě vrstvy ledu na bazénu. Ten by jej totiž mohl poškodit, a proto je nutné zabránit jeho tvorbě. Tyto plováky se však používají pouze v případě, že bazén zůstává naplněný a nachází se v něm tedy voda. Spojením plováků tak dochází k úhlopříčnému řezu, který protíná hladinu vody v bazéně.

Aplikujte zazimovací roztok

Dalším krokem, který je nutný v případě naplněného bazénu, je také aplikace zazimovacího roztoku. Ten aplikujete přímo do vody a on zabrání jak nechtěnému množení řas, tak také vápenatých usazenin na povrchu bazénu. Také tento roztok zabraňuje rychlému mrznutí vody a opět minimalizuje riziko tvorby ledu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zazimováváte váš bazén před příchodem chladného počasí vy?

Zopakujte si všechny zásady zazimování bazénu v přehledném videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články