Zázračné účinky citronu, o kterých možná ani nevíte

                   

Citrony sice patří mezi ovoce, které asi jen tak běžně nesníte, do letních nápojů nebo limonád se ale hodí skvěle a dokonale osvěží. S kouskem ledu a máty je to prostě paráda. Kromě toho však citrony obsahují řadu důležitých vitamínů, které jsou nezbytné pro správné fungování naší imunity. Patří mezi ně například vitamin C, který je v tomto ovoci obsažen ve velké míře. Nejsou to však jediná pozitiva, kterými se citrony pyšní. Jaké jsou ty další a proč bychom měli citrony zahrnout do svého jídelníčku?

Posílení imunity

Jak již bylo zmíněno výše, citrony jsou skvělým prostředkem pro zvýšení vaší přirozené imunity. Pokud vám nevadí kyselá chuť tohoto ovoce, můžete jej klidně sníst celé, ovšem v oloupané formě. Pokud však kyselost nepatří mezi vaše oblíbené chutě, můžete si citronovou šťávu přimíchat do nápojů, smoothie nebo třeba i do různých druhů jídel. To samé platí také o kůře z citronové slupky. Ta však musí být vždy umytá a nastrouhaná najemno, aby její chuť a aroma nebyly příliš pronikavé.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nastartování metabolismu

Citronová šťáva má velmi pozitivní a téměř blahodárné účinky na dokonalé nastartování a správný chod našeho žaludku a metabolismu. Nejlepším způsobem, jak začít ráno, je vypití poháru vlažné vody s citronovou šťávou na lačno. Tímto se organismus nastartuje správně, a především přirozenou a zdravou formou. Citron rovněž napomáhá k odplavování toxinů z těla a napomáhá také k redukci váhy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Antiseptické vlastnosti

Pravděpodobně méně lidí ví, že svěží vůně z citronu má velmi pozitivní vliv na naši mysl a spolehlivě napomáhá k snížení deprese, stresu a únavě. Stačí do místnosti pouze umístit misku, ve které bude nakrájený citron. Toto umístění je nejlepší zvolit podle místa, ve kterém se nejvíce pohybujete – pracovní stůl, stolek u sedačky, nebo u postele. Vdechování této příjemné vůně během spánku má též kladné účinky na kvalitu spánku a lepší pocit během spaní.

iZdroj fotografie: Pexels

Koncentrace a kreativita

Nejen citronová šťáva, ale také vůně obsahují látky, které působí na náš mozek a navozují tím pozitivnější myšlení, lepší koncentraci a větší kreativitu. Pokud si tedy na pracovní stůl umístíte misku s citronem a k tomu budete srkat citronovou limonádu, budete se soustředit mnohem lépe a váš mozek bude fungovat na plné obrátky.

iZdroj fotografie: Pexels

Další výhody

Mezi další výhody pravidelného užívání citronu bychom jednoznačně mohli zařadit jeho antibakteriální a čistící účinky, které dokonale působí například na ústní dutinu, kterou nechají krásně svěží a bez zbytečného zápachu. Citron je také velmi energetický, takže je vhodný jako doplněk po cvičení nebo jiné fyzické aktivitě, kdy vás jednoduše zase nakopne.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články