Zbavení se rušivého a starého pařezu bez vykořenění. Rychle a jednoduše

                   

Každý strom dříve nebo později zestárne či onemocní. Ať už ho kácíme z jakéhokoliv důvodu, vždy máme jistotu, že nám po něm zůstane pařez. V lese to není takový problém, ale v zahradě nám může postupem času začít vadit, ať už z estetických důvodů, nebo kvůli tomu, že nám překáží v cestě či při práci. Vykořenění však není snadná práce, ale existuje několik způsobů, jak se s pařezem vypořádat.

Použití těžké techniky kvůli vykořenění zbytku stromu je zbytečné. Než sáhnete k tomuto drastickému řešení, při kterém zbytečně traktor rozjezdí vaši zahradu, pokuste se pařezu zbavit svépomocí.

Použití těžké techniky jednoduše nahradí vaše vrtačka

Obyčejná vrtačka spolu se širokým (plošným) vrtákem do dřeva pomůže odstranit pahýl na zahradě nebo v blízkosti domu s minimálním fyzickým úsilím. První věcí, kterou musíte udělat, je vyzbrojit se vrtačkou a vyvrtat do pařezu několik otvorů kolmo k zemi. Potom vytvořte několik dalších otvorů rovnoběžně se zemí. Kromě toho musí být paralelní a vertikální otvory vzájemně propojeny: je to nezbytné pro zajištění proudění vzduchu. Další postup má dvě varianty.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Metoda č. 1: vypalte pařez, ale oheň pečlivě hlídejte

Při první variantě použijeme oheň. Je to jednoduché. Hořící frakci (hadry, seno, olej, benzín atd.) Vložíme do vytvořených svislých otvorů a zapálíme. Pokud je děr dostatečné množství, pařez se sám spálí. Je nesmírně důležité si uvědomit, že hořící pařez je třeba neustále sledovat, aby se oheň nerozšířil. Potom už jen osekejte spálené kořeny a ukliďte popel.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Metoda č. 2: při použití činidla si na výsledek počkáte

Druhá varianta pracuje s minerální doplňky. Močovina, ledek, vitriol a kuchyňská sůl vám pomohou se starého pahýlu zbavit. Nalijte činidla do vytvořených otvorů. Při dostatečné koncentraci některá z uvedených látek rychle zničí strukturu stromu. Kromě toho by měl být každý otvor, do kterého byla nalita minerální přísada, utěsněn, aby deště nevymyly směs, která by se následně vyplavila dál do zahrady

  • Bude trvat asi 3–5 měsíců, než pařez zeslábne a uhnije.
  • Poté jej odstraňte páčidlem a sekerou.
  • Tuto metodu je nejlepší použít před začátkem zimy.
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články