Zbavení se úporné trávy a plevel v záhonech, půjde to i zcela bez chemie extrémně účinnou metodou

                   

Každoroční boj zahradníků proti úporným plevelům už tak nějak patří ke koloritu péče o zahradu. Ne vždy v něm však dokážeme vyhrát, mnohdy jsme rádi alespoň za to, když bez ostudy remizujeme. A právě proto je vhodné osvojit si účinné přírodní postupy, jež sice působí o něco pomaleji, avšak nakonec nás k onomu kýženému vítězství dovedou.

Na trávu platí zejména časté sekání

Mezi nejúpornější druhy trav u nás patří rozhodně lipnice roční (Poa annua) a ježatka kuří noha (Echinochloa crus-galli). Mohou růst téměř kdekoliv, dokážou se přizpůsobit vaší péči o trávník a pokud je necháte jen trochu více rozbujet, začnou utlačovat vaše květiny i plodiny. Jak si s nimi poradit? Tam, kde o trávu nestojíte, vsaďte na její časté sekání, a to v intervalu 7–20 dní (podle počasí, při dešti roste tráva rychleji). Tímto způsobem ji vyčerpáte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak zabránit usídlení trav na panenské půdě

Máte na zahradě záhony, které již letos nevyužijete, nebo jste teprve ve fázi rekonstrukce, kdy na zasetí řádného trávníku není zkrátka a dobře čas ani místo? Pak se spolehněte na rostliny, jež vám s eliminací trav pomohou přirozeným způsobem. Perfektní je například pohanka. Pomůže vám klasická pohanka obecná (Fagopyrum esculentum), ale i pohanka setá (Fagopyrum esculentum Moench.) či pohanka tatarská (Fagopyrum tataricum), zvaná také lidově tatarka.

Svými kořeny dokáže půdu prokypřit, později ji navíc její natě i vyživí. A jak na to? Jakmile pohanka vzroste a začnou se objevovat semena, posečte ji a nechte ležet na volné ploše záhonu. Přidejte semínka hořčice, ředkvičky nebo řepky a nechte vzejít. Na podzim získáte bohatý zelený porost plný živin, který stačí jen zaorat. A trávy v něm nebudou mít žádnou šanci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se zbavit klíšťat v trávníku

Sečení nakrátko vám pomůže rovněž s eliminací těchto nepříjemných parazitů. Měli byste ovšem vědět, že je odpuzují i určité rostliny. Patří mezi ně kupříkladu chryzantémy (Chrysanthemum), pelyněk (Artemisia) či dekorativní a bohatě kvetoucí muškáty (Pelargonium). Z bylinek je pak ve hře rozhodně levandule (Lavandula), tymián alias mateřídouška (Thymus), rozmarýn (Rosmarinus), máta (Mentha) anebo oregano (Origanum).

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články