Zbavení se úporné trávy a plevel v záhonech, půjde to i zcela bez chemie extrémně účinnou metodou

Mezi plevely patří trávy rozhodně k těm nejúpornějším. Ovšem pokud své zahrádce věnujete trochu zacílené péče, zbavíte se jich během jedné sezóny.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Každoroční boj zahradníků proti úporným plevelům už tak nějak patří ke koloritu péče o zahradu. Ne vždy v něm však dokážeme vyhrát, mnohdy jsme rádi alespoň za to, když bez ostudy remizujeme. A právě proto je vhodné osvojit si účinné přírodní postupy, jež sice působí o něco pomaleji, avšak nakonec nás k onomu kýženému vítězství dovedou.

Na trávu platí zejména časté sekání

Mezi nejúpornější druhy trav u nás patří rozhodně lipnice roční (Poa annua) a ježatka kuří noha (Echinochloa crus-galli). Mohou růst téměř kdekoliv, dokážou se přizpůsobit vaší péči o trávník a pokud je necháte jen trochu více rozbujet, začnou utlačovat vaše květiny i plodiny. Jak si s nimi poradit? Tam, kde o trávu nestojíte, vsaďte na její časté sekání, a to v intervalu 7–20 dní (podle počasí, při dešti roste tráva rychleji). Tímto způsobem ji vyčerpáte.

Zdroj fotografie: Pixabay

Jak zabránit usídlení trav na panenské půdě

Máte na zahradě záhony, které již letos nevyužijete, nebo jste teprve ve fázi rekonstrukce, kdy na zasetí řádného trávníku není zkrátka a dobře čas ani místo? Pak se spolehněte na rostliny, jež vám s eliminací trav pomohou přirozeným způsobem. Perfektní je například pohanka. Pomůže vám klasická pohanka obecná (Fagopyrum esculentum), ale i pohanka setá (Fagopyrum esculentum Moench.) či pohanka tatarská (Fagopyrum tataricum), zvaná také lidově tatarka.

Svými kořeny dokáže půdu prokypřit, později ji navíc její natě i vyživí. A jak na to? Jakmile pohanka vzroste a začnou se objevovat semena, posečte ji a nechte ležet na volné ploše záhonu. Přidejte semínka hořčice, ředkvičky nebo řepky a nechte vzejít. Na podzim získáte bohatý zelený porost plný živin, který stačí jen zaorat. A trávy v něm nebudou mít žádnou šanci.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak se zbavit klíšťat v trávníku

Sečení nakrátko vám pomůže rovněž s eliminací těchto nepříjemných parazitů. Měli byste ovšem vědět, že je odpuzují i určité rostliny. Patří mezi ně kupříkladu chryzantémy (Chrysanthemum), pelyněk (Artemisia) či dekorativní a bohatě kvetoucí muškáty (Pelargonium). Z bylinek je pak ve hře rozhodně levandule (Lavandula), tymián alias mateřídouška (Thymus), rozmarýn (Rosmarinus), máta (Mentha) anebo oregano (Origanum).