Zbavte se drátovců v půdě snadnou metodou. Mohou zničit úrodu brambor, mrkve, petržele a řepy

                   

Když se pustíte do pěstování zeleniny, čeká na vás spoustu problémů, které se mohou objevit. I v případě, že zvládnete správně zasetí či sadbu ve správný čas, mohou se objevit škůdci. Jedním z takových škůdců jsou například drátovci. Tyto larvy žijí v půdě a mohou se zavrtávat například do kořenové zeleniny. Bez problémů tak poškodí klidně i celou úrodu mrkve, petržele a podobných.

Co jsou to drátovci a jaké plodiny napadají?

Když se drátovce podíváme blíže, jde o ošklivé červy, kteří se pohybují v půdě. Vidět je můžete při rytí či jiném zásahu do půdy. Jde o larvy brouků z čeledi kovaříkovití, kdy tyto dospělci většinou na rostlinách nijak výrazně neškodí. Problém jsou právě jejich larvy. Když se tito drátovci přemnoží, je to zpravidla velmi špatná zpráva pro zemědělce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedna samička totiž dokáže naklást až 200 vajíček, ze kterých se následně vylíhnou larvy. Ty se postupně vrhnou na všechno, co jim přijde do cesty. To znamená, že mohou zničit úrodu brambor, mrkve, petržele, řepy a podobných plodin. Jejich řádění neprospívá ani kořenům okrasných rostlin, na kterých může být viditelné vadnutí a chřadnutí.

Aplikace vápna či octa proti drátovcům

A jak se drátovců zbavit? Mezi nejlepší způsoby patří správné ošetření půdy. Dobrou metodou je aplikace vápna. Tu můžete provést povrchově, ale i se zapravením do půdy, pokud je to možné s ohledem na pěstovanou plodinu. Toto ošetření se vyplatí dělat i preventivně před sezónou, kdy může vápno pomoci odradit samičky kovaříka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhou variantou pro ošetření půdy v případě výskytu drátovců, je aplikace octa. Ocet použijte klasický kuchyňský. Pro nejlepší účinky je dobré naředit jen minimálně. Následně využijte ve formě zálivky. Pozor však při aplikaci těsně vedle plodin či pěstovaných rostlin, kdy by mohlo dojít k jejich poškození. V takovém případě ocet nařeďte a opatrně aplikuje kolem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články