Obtěžují vás i teď na podzim mšice? Postřiky jednoduché na přípravu zvládnete vyrobit i doma a mnohdy i z odpadu

                   

I po skončení hlavní sezóny jsou mšice stále problém. Jedná se o malé savé škůdce, kteří mohou napáchat mnoho škod. Mšic existuje nesčetně druhů a škodí snad na každém typu zeleniny. Nejčastějšími druhy jsou např. mšice maková (Aphis fabae) a mšice broskvoňová (Myzus persicae). Teď na podzim jsou tito nezvaní návštěvníci problémem zejména ve sklenících. Zvolte proto vhodnou ochranu proti nim.  

Vyzkoušejte ústní vodu nebo česnek 

Výborný postřik proti mšicím vyrobíte z ústní vody, kohoutkové vody a mýdla, buď tekutého, nebo tuhého, které ale musíte nastrouhat. Ústní vodu a vodu z kohoutku smíchejte v poměru 1 : 1 a přidejte trochu mýdla. Poté směs naplňte do postřikovače a aplikujte ji na rostlinu v místech, kde se nachází mšice. Pokud postřikem zasáhnete i plody, další den je omyjte houbičkou.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Mšice také nesnáší aroma česneku. Na výrobu tohoto postřiku budete potřebovat jen pár stroužků česneku a vodu. Česnekové stroužky důkladně rozmačkejte a zalejte vařící vodou. Poté nechte mírně vychladnout a sceďte je pomocí kávového filtru, který od tekutiny oddělí všechny kousky česneku, jež by mohly ucpat postřikovač. Postřik nemá dlouhou trvanlivost, proto před výrobou zhodnoťte, na kolik rostlin ho budete potřebovat.  

Pomůže také tabák nebo kopřiva 

Přibližně 150 g tabáku přidejte do 3 l vody. Přiveďte k varu a poté hodinu vařte. Směs nechte vychladnout a sceďte pomocí kávového filtru nebo obyčejného kapesníku. Dále ke směsi přidejte vodu v poměru 1 : 1 a nalijte ji do postřikovače. Přípravek používejte nejlépe během ranních nebo večerních hodin. Pokud vám po aplikaci postřik zbude, můžete ho uchovávat v lednici přibližně dva týdny.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Výluh z kopřivy vás zbaví nejen samotných mšic, ale také mravenců, kteří si je hýčkají a podporují je v páchání škod. Budete potřebovat kopřivovou nať o množství jedné plné igelitové tašky, nádobu o objemu 10 l a vodu (z kohoutku nebo dešťovou). Do nádoby vložte kopřivovou nať, zalejte vodou a nechte 24 hodin louhovat. Poté sceďte a můžete aplikovat na rostliny. Kopřivový výluh je také výborným hnojivem, takže pokud vám nějaký zbude, můžete jím zalít záhon.  

Z kopřiv můžete připravit i jíchu, což je fermentovaná obdoba výluhu
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články