Nenechte slimáky ničit vaši úrodu. Tyto přírodní prostředky si s nimi rychle poradí, už nikdy nekupujte jed z obchodu

                   

Asi stěží bychom našli na zahrádkách méně vítané hosty. Slimáci dokáží během jedné jediné noci kompletně zničit sadbu zeleniny i okrasných rostlin. Ovšem nákup chemických prostředků nebo neustálé solení k jejich eliminaci vede jen krátkodobě. Mnohem lepší je naučit se pracovat s přírodními metodami a důsledně je aplikovat.

Pomůže vám kávová sedlina

Kávová sedlina má na náš organismus povzbuzující vliv a podobně působí i na rostliny. Často tedy tuto hustou směs tmavě hnědé až černé barvy, která zůstává na dně šálku, používáme jako vynikající hnojivo. Obsahuje především dusík, který má příznivý vliv na rychlý a kompaktní růst všech druhů rostlin.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Ovšem jde také o skvělý prostředek proti slimákům. Vysušená kávová sedlina jim jednoduše „nevoní“, a navíc jim není překonávání jejích ostrých zrnek právě příjemné. Dostatečně silný pás vysušeného lógru je tedy od cesty na vaše záhonky spolehlivě odradí. A jako bonus prospěje i rostlinám.

Vsaďte na skořápky z vajec

Dalším skvělým tipem jsou také vaječné skořápky. Sypkou směs proti slimákům vyrobíte tak, že skořápky nejprve pečlivě omyjete pod vlažnou tekoucí vodou a následně dobře vysušíte. Poté je už zbývá jen podrtit. V této formě je nasypte na povrch substrátu kolem ohrožených rostlin a těšte se na to, jak se budou slimáci těmto místům vyhýbat obloukem.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Do substrátu také samozřejmě dodají potřebné živiny. Fungují především jako bohatý zdroj vápníku, který má velmi příznivý vliv na růst a vývoj kořenového systému rostlin. Opět tak získáte skvělý prostředek proti slimákům i hnojení v jednom.

Pomůže i pěstování rebarbory

Věděli jste, že tato chutná a léčivá rostlina slimákům neobyčejně chutná? Pokud tedy budete chytří, můžete svou zahradu jejím prostřednictvím skvěle ochránit. Stačí ji vysadit do vlhkých rohů a o víc se nestarat. Slimáci spořádají její listy a dál k vašim záhonkům ani nezamíří. A jako bonus je můžete pod rebarborou také rychle a efektivně posbírat. A vsadit lze i na rostliny, jejichž vůni slimáci jednoduše nesnesou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Většinou jde o aromatické bylinky, jako je například tymián, měsíček, levandule nebo rozmarýn. Pokud s nimi orámujete své zeleninové nebo květinové záhonky, škůdci se jim zdaleka vyhnou. Vše můžete samozřejmě podpořit i použitím kávové sedliny nebo vaječných skořápek. Ti největší slimáci totiž dokážou jednu překážku hravě překonat, vyplatí se toho tedy do cesty postavit více.

Jak na slimáky bez chemie – inspirujte se užitečnými tipy
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články