Manžel dokonale využil přebytečné dlaždičky, které zbyly z rekonstrukce. Sousedé týdny obdivovali jeho nápad

                   

Každý, kdo má všech pět pohromadě, při jakékoli úpravě neobjednává materiál přesně na kus, ale vždy vezme pár kousků navíc. To se týká i obkladaček při úpravách koupelny. Vždycky totiž může nějaká prasknout a pak jsou ty nadbytečné doslova darem z nebes. Jen tak se lze vyhnout fiasku, kdy spořivý majitel koupelny zoufale shání vyprodaný vzor obkladaček, protože se mu jedna rozbila a nemá náhradní. Když se ale žádná nehoda nestane, dlaždice zbudou a tady je jeden způsob jejich využití.

Podle počtu dlaždic si určete tvar květináčů

Záleží kolik dlaždic máte k dispozici. Na jeden čtvercový a dva trojúhelníkové květináče budete potřebovat 10 dlaždiček. Pokud ale chcete velký obvod květináče, můžete klidně z šesti dlaždic udělat šestihranný květináč. Připravte si lepící pásku a tou dlaždice slepotě na vnější straně do požadovaných květináčů.hrany dlaždic by měly být co nejblíž u sebe, vyplatí se pečlivost při následném vymazávání cementem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když máte tvary slepené k sobě, rozmíchejte si cementovou hmotu do trochu hustší konzistence. Tou pak pomocí rukou a prstů vymažte všechny hrany budoucích květináčů z vnitřní strany. Postupujte důkladně a systematicky. Nemělo by se vám stát, že kousek vynecháte. Když máte tento krok hotov, nechte výsledek alespoň čtyřiadvacet hodin schnout. Pak vložte do květináčů síťku a opět ji zajistěte cementovou směsí.

Nezapomeňte na odtokové otvory

Snažte se, aby byly všechny strany květináčů síťkou vevnitř pokryté. Nejen, že síťka zpevní cementovou vrstvu aby se nelákala a nedrobila, ale také zajistí to, aby se nerozpadl nakonec celý výrobek. Síťka by měla být i na budoucím dně květináčů. Po dokončení této fáze doporučujeme opět obětovat jeden den na zatvrdnutí. Pokud zvolíte práci v létě, nenechávejte květináče tvrdnout na slunci. Mohlo by dojít k popraskání cementu.

A přichází poslední krok výroby originálních květináčů. Každý květináč potřebuje mít na dně otvory pro odtok přebytečné vody. Sežeňte si několik hřebíků, které předem namočte do oleje. Rozdělejte cementovou směs a vyplňte jí dno květináčů do výšky několika centimetrů. Do měkkého cementu dejte hřebíky tak, aby po jejich vyndání vznikly odtokové otvory. Olej by měl zajistit, že po zaschnutí půjdou hřebíky snadno vyndat. Pak už jen stačí zasadit rostliny a kochat se tou krásou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články