Žena předvedla snadný trik, jak během vteřiny odstranit nejsilnější vodní kámen

                   

S vodním kamenem má nějakou tu nepříjemnou zkušenost prakticky každý z nás. Usazuje se zejména na kohoutcích, vodovodním potrubí, toaletách, ale také například uvnitř spotřebičů využívajících vodu, a jeho odstraňování není snadné, obzvláště tehdy, když se v nějakém méně viditelném místě vytvoří silnější vrstva.

Co je vodní kámen?

A co vodní kámen vlastně je? Jedná se o usazeniny dvou typů solí, a to solí

  • vápenatých, a
  • hořčíkových.

Čím větší je tvrdost vody, tím větší je pravděpodobnost, že vodní kámen bude na kritických místech opakovaně vznikat. Problém, který vodní kámen způsobuje, není zdaleka spojen jen se vzhledem napadených míst, ale zejména s postupným blokováním potrubí a toalet a také poškozováním spotřebičů.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jak se lze proti vodnímu kameni bránit?

Na trhu samozřejmě existují speciální přípravky určené k odstraňování vodního kamene, které jsou obvykle speciálně vyvinuté pro jednotlivé typy elektrospotřebičů, například praček a myček na nádobí.

Jak si však poradit s vodním kamenem, který se nachází na vnějších plochách? S jednou zajímavou metodou přišla žena, jejíž nápad otiskl mimo jiné i jeden z evropských časopisů. Přemýšlela, co použít na odstranění silnější vrstvy vodního kamene, a poté ji napadlo vyzkoušet minci. Sama byla překvapená nečekaným účinkem, protože díky minci poměrně snadno odstranila nejhorší vrstvu vodního kamene, což jí otevřelo cestu k jeho úplnému odstranění pomocí jiných, šetrnějších metod.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud máte problém s usazováním vodního kamene například v toaletní míse, můžete vyzkoušet jednoduchou, a přesto překvapivě účinnou metodu. Před odchodem do práce nebo na noc nalijte do mísy litr octu a nechejte ho působit. Poté spláchněte a pomocí štětky mísu důkladně vyčistěte. Uvidíte sami, že rozdíl bude zřejmý.

Pokud jde o rychlovarnou konev, přiveďte v ní vodu k varu a do ní přidejte jednu polévkovou lžíci kyseliny citronové nebo 1 dcl octu. Konvici nechejte takto naplněnou stát nejlépe přes noc, poté ji vypláchněte horkou vodou a můžete ji znovu běžným způsobem používat. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články