Zkušené ženy vodu od vaření vajec nevylévají do dřezu. Má nenahraditelné využití

                   

Zkušené kuchařky vědí, proč nevylévat do dřezu nebo umyvadla vodu, která jim zbyla po uvaření vajíček. Je to dáno slavnou anglickou úzkostlivostí. A tak vědci zjistili, na co je vlastně vaječná voda dobrá a proč je zbytečné ji vylévat.

K závěru vodu nevylévat přišli britští vědci

Pracovníci katedry lékařských věd na univerzitě v Birminghamu studovali veškeré chemické reakce, které probíhají během přípravy a vaření vajec. Dospěli tak k názoru, že by voda po vejcích neměla vylévat, protože voda má po uvaření vajíček zajímavé vlastnosti.

Vaječné skořápky jsou vyrobené z 90 % uhličitanu vápenatého. Obsahují ale také dalších 27 prvků, mezi které patří:

  • Fosfor
  • Fluor
  • Měď
  • Křemík
  • Zinek
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Během vaření je navíc voda nasycena ionty vápníků a dalšími stopovými prvky. Tyto ionty jsou tak malé, že se mohou snadno dostat dovnitř a ven z organické buňky. Spouští chemickou reakci svým vzhledem v buňce se syntézou živin. Tato vlastnost, která je součástí vody po uvaření vajec, je velmi cenná pro pěstitele květin různých druhů.

Během pozorování vědci zjistili, že vaječná voda zvyšuje 10x rychlost růstu rostlinné hmoty. Pokud namočíte semena do této vody, dávají pak silnější mladé rostliny. Sazenice jsou také odolnější vůči škůdcům a chorobám.

Vaječnou vodu použijte během 24 hodiny

Vaječná voda pomáhá udržovat kyselost půdy v rozmezí 5,5-6,5 pH. Pro rostliny je to velmi důležité, protože neutrální prostředí, které vaječná voda vytváří, poskytuje rostlinám optimální podmínky pro vstřebávání živin.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jak vlastně vodu z vajec používat? Po uvaření vajec dejte tekutiny do samostatné nádoby a vejce poté zalijte ledovou vodou, abyste urychlili proces loupání. Poté nechte tekutinu vychladnout a můžete ji použít k zavlažování nebo postřikování pokojových rostlin po dobu 24 hodin.

Rostliny s nedostatkem vápníku snadno poznáte. Mají listy se suchými špičkami a hnědými skvrnami. Nové výhonky porostou pomalu a budou mít malé listy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články