Žluté listy orchideje: Může za ně nedostatečná zálivka i podchlazení

Když listy vaší orchideje začnou žloutnout, je to rozhodně důvod ke zpozornění. Mnohdy je totiž třeba zasáhnout včas.

Jak zachránit orchidej bez kořenů i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V okouzlujícím světě péče o orchideje vyvolává pohled na žloutnoucí listy u milovníků rostlin často vlnu obav. Ne vždy jde však o známku nějakého závažného průšvihu, v některých případech jsou totiž i přirozenou součástí životního cyklu orchidejí.

Žloutnutí: Cyklus obnovy

Žloutnoucí listy u báze orchideje mohou někdy znamenat přirozený proces stárnutí. Když se orchidej připravuje na nový růst nebo kvetení, může shodit své nejstarší listy, jak informuje web iReceptář. Toto žloutnutí, pokud je omezeno jen na základnu rostliny a není doprovázeno hnilobou nebo poškozením, je zdravým znakem toho, že rostlina směřuje energii do nového růstu.

V tomto případě doporučuji využít specializovaná hnojiva, která ji podpoří a dodají jí tolik nezbytnou energii. Já osobně kombinuji to z obchodu s kávovou sedlinou. Mezi další prověřená hnojiva Chalupářů-Zahrádkářů patří i mrkvová zálivka.

4 kyseliny, které perfektně vyživí orchideje. Předávkování nehrozí a pokvetou tak bohatě, jako ještě nikdy

Příčiny žloutnutí: Identifikace viníků

Chorobné žloutnutí listů orchidejí však může způsobit hned několik faktorů, včetně špatného osvětlení, nedostatku živin, nevhodné zálivky nebo podchlazení. Pamatujte si proto, že orchidejím se nejlépe daří v dobře osvětleném prostředí (ale na přímém slunci vadnou). Chlad studeného okenního parapetu v zimě u nich pak může způsobit žloutnutí špiček listů. A co zálivka? S tou nám poradila květinářka Zdena T. z Krče. „Orchideje dávají přednost teplé filtrované vodě. Doporučuji i občasné mlžení nebo teplou sprchu, které je udrží hydratované a spokojené.“

Škůdci a choroby: Skrytí nepřátelé

Žluté skvrny na listech orchidejí mohou podle webu NašeZahrada znamenat také napadení škůdci nebo houbové infekce. V těchto případech je k záchraně rostliny nutné rychlé ošetření insekticidy nebo fungicidy.

Aby se vašim pokojovým rostlinám dařilo opravdu skvěle, musíte si u nich pohlídat především správnou zálivku iZdroj fotografie: Freepik
Žluté listy orchideje dokážou někdy nezkušeného pěstitele nepříjemně vyděsit – ne vždy je však třeba panikařit

Občas může být žloutnutí listů jednoduše známkou stáří orchideje. Pokud je rostlina jinak zdravá a kvete, není třeba se znepokojovat. Listy se přirozeně mění ze zelených na žluté a obvykle tento proces začíná od špičky. Pokud však dochází ke žloutnutí od středu směrem ven, může to znamenat vážnější houbovou infekci, která ohrožuje samotné srdce orchideje. V takových případech je šance na uzdravení malá a většinou bývá čas se s postiženou rostlinou rozloučit.

Péče o pokojové orchideje v jednoduchých krocích

Jak se daří vašim pokojovým orchidejím?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články