Žluté a hnědé fleky na polštářích jsou plné trusu a toxinů. Hravě je vyčistíte s receptem na lidové bělidlo za 12 Kč

                   

Když svléknete starší polštář, mnohdy vás překvapí velmi nevzhledné hnědé a žluté mapy, které se na něm objevují. Rozhodně nejde o nic, s čím se musíte smířit. Ani není nutné kvůli tomuto drobnému problému ihned kupovat nové lůžkoviny. Naopak. Pokud pochopíte, jak ty to skvrny vznikají, zvládnete je levně a účinně vyčistit a zároveň do budoucna jejich tvorbě také trochu předejít.

Proč vám žloutnou polštáře

Během noci se potíte – to není žádné tajemství. A vaše tělo ztratí během této doby asi jednu sklenici vody. Ta se samozřejmě musí někam vsáknout. A není sama. S sebou bere i části vaší kůže, která se přirozeně loupe, pot, zbytky kosmetiky, parfémů apod. A právě tohle všechno prosákne skrz povlak vašeho polštáře až do samotné lůžkoviny. Nejde však jen o estetický problém. Vzhledem ke složení těchto nečistot se brzy skvrny stávají i hygienickým problémem.

Zpočátku se v nich usazují „jen“ bakterie. Velmi brzy se tu však spolu s nimi začnou vyskytovat i roztoči. Ti se živí kousky vaší pokožky i dalšími organickým nečistotami, které v mapách ulpí. Konzumují je a vylučují trus plný toxinů. Toxinů, které vdechujete pokaždé, když položíte hlavu na polštář. A to rozhodně není nic, o co byste při svém pobytu v posteli stáli – nebo ano? A co s tím tedy dělat?

Co způsobují roztoči v posteli

Ale rozhodně nejde o nepodložené tvrzení. Naopak. Podle amerického výzkumného institutu Sleep to Live Institute je možné už po šesti měsících používání najít mezi nečistotami, které se usadily v polštáři, asi 10 % mrtvých roztočů nebo jejich trusu. A to rozhodně není pěkné číslo. Pokud jsme toxinům, které tento nežádoucí odpad v našem polštáři produkuje, vystaveni po delší dobu, může se to odrazit na zdravotním stavu. Mohou se dostavit takové obtíže jako:

  • nespavost,
  • akné a další kožní obtíže,
  • alergická rýma
  • nebo dokonce zánět spojivek.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak odstranit žluté skvrny z polštářů

Dost možná máte po tom všem, co jste si právě přečetli, chuť svůj starý polštář spíše vyhodit a investovat do nového. To by však bylo zbytečné. Pokud prozatím není proleželý ani jinak znehodnocený, můžete si s jeho znečištěním roztoči poradit i jiným způsobem. A to například přípravou domácího bělidla. Potřebovat budete jen:

  • prací prášek,
  • 1 sklenici jedlé sody,
  • 2 polévkové lžíce boraxu
  • a oblíbený esenciální olej (nemusí být).

Další postup je jednoduchý. Polštáře vložte do pračky (předtím se ujistěte, že se mohou prát) a přidejte k nim adekvátní množství pracího prášku. Přímo do bubnu pak nasypte 1 sklenici jedlé sody a 2 polévkové lžíce boraxu. Přidejte také svůj oblíbený esenciální olej, byť nejde o povinnou položku. Vsaďte nejlépe na tea tree esenci, která se může pyšnit protiplísňovými a antibakteriálními vlastnostmi. Nakonec polštáře vyperte na co nejvyšší tepelnou.

Jak vyčistit polštáře ručně

Pokud nemáte po ruce borax, můžete sáhnout po jedné sklenici octa, který polštáře navíc krásně vybělí. Některé polštáře však do pračky vložit nelze. Jak si tedy poradit s nimi? Napusťte do vany teplou vodu, polštáře namočte a zasypte pracím práškem. Po půl hodiny přidejte zbývající ingredience a vše dočistěte ručně. Nakonec jemně vyždímejte a nechte doschnout na vhodném místě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Triky pro praní polštářků

Pokud máte strach, že by se vám lůžkoviny v pračce „zdrcly“, vložte spolu s nimi do bubnu i tenisový míček (nebo dva či tři). Ten pomůže prádlu udržet tvar. Polštáře také nesušte příliš prudce – tedy nikoliv nad topením, ale spíše v jeho blízkosti. A jak často polštáře prát? Nejlépe každé dva měsíce.

Pouze ty s antibakteriálním potahem lze čistit méně často (v takovém případě se řiďte doporučením výrobce). Pokud tuto frekvenci dodržíte, pak se nemusíte přemnožení škodlivých patogenů obávat. Pokud však máte doma polštář déle než dva roky, vyměňte ho. Během této doby se totiž také proleží, což vašemu spánkovému komfortu určitě nebude dělat dobře.

Jak často perete své lůžkoviny vy?

Podívejte se, jak vypadají roztoči z matrace, na které právě sedíte. Nejde o nic příjemného
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články