Tvrdá voda sabotuje praní prádla a způsobuje jeho nepříjemný zápach. Instalatér radí, jak se jí zbavit

                   

Pračka je skvělý vynález, který nám v mnoha směrech usnadnil život. Ušetřila nás totiž námahy v podobě ručního mytí a naše ošacení je díky ní vždy perfektně čisté a krásně voňavé. Někdy se ovšem může stát, že i když použijete kvalitní prací prostředek a aviváž, vaše šaty po vytáhnutí z pračky přece jen nevoní tak, jak by měly.

Jak poznat tvrdou vodu

Viníkem tohoto problému zpravidla bývá tvrdá voda, která je bohatá na ionty vápníku a hořčíku. Vysoký obsah těchto nevítaných minerálních prvků způsobuje, že se ve vodě špatně rozpouští nečistoty a nutí nás používat více pracích prostředků. Nakonec se tedy stane, že při praní utratíme mnohem víc peněz, než je nutné.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nevíte, zda je vaše voda tvrdá? Odpověď na tuto otázku můžete zjistit celkem třemi způsoby.

  1. Vyzkoušejte test s mýdlem: malá intenzita pěnění při mytí nádobí ukazuje na vysokou tvrdost vody, velká pak na měkkost.
  2. Obstarejte si testovací papírky: při jejich ponoření se na barevné škále objeví výsledek.
  3. Kontaktujte svého dodavatele: informaci vám jistě poskytne.

Jak škodí tvrdá voda

Co všechno vlastně tvrdá voda způsobuje? Na svědomí má tyto nepříjemnosti:

  • zanáší topné těleso v pračce, a snižuje tak její energetickou účinnost,
  • znehodnocuje prádlo zažloutlým zbarvením a zápachem,
  • zanechává látku hrubou,
  • u citlivějších jedinců způsobuje alergické reakce,
  • má na svědomí rychlejší trhání šatů.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Bojovat s vysokou tvrdostí vody můžete hned několika metodami. Tou první je přidání většího množství pracího prostředku, což je ovšem finančně náročné, a navíc neekologické. Vyzkoušet dále můžete nějaký kvalitnější a účinnější přípravek, pro který bude charakteristická nízká hodnota pH a schopnost rozpouštět nevítané minerální látky.

Vyberte to nejlepší řešení

Druhou metodou je praní na vyšší teplotu. Ta sice neřeší problém s tvrdou vodou, ale prádlo bude dozajista čistější a bude mít příjemnější vůni. Ne všechny látky ovšem zvládnou pobyt v teplejší vodě. Než tedy přikročíte k tomuto způsobu, pořádně si to promyslete a zjistěte si něco o materiálu, ze kterého je váš oděv ušitý.

Nejefektivnějším řešením problému je pořízení změkčovače vody. Ten funguje na principu iontové výměny, která je známá již přes 100 let. Voda při ní protéká skrze iontoměničový filtr, jenž zachycuje ionty hořčíku a vápníku. Pořizovací náklady nejsou sice zrovna malé, ale do budoucna se vyplatí.

Jak s tvrdou vodou bojujete vy?

Nevíte si rady s tím, který program při praní zvolit? Toto video vám napoví
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články