Způsoby, jak udržet váš dům v teple a zároveň ušetřit peníze na účtu za energii

                   

Zimní měsíce bývají finančně náročné nejen kvůli vánočním dárkům, ale hlavně účtům za energie. Teplo v domě se sněhem za okny působí totiž útulně, ale může přijít pěkně draho. Podle průzkumů 70 % účtů za energie tvoří vytápění domu, doplatky za teplo tak mohou dosáhnout astronomických výšin. Co udělat pro to, aby zůstalo teplo v domě, ale účty neodrovnaly váš domácí rozpočet? Zkuste se inspirovat 7 tipy na úspory ve vašem domě.

Používejte závěsy

Sluneční světlo a paprsky jsou zcela zdarma, využijte proto potenciálu, který vám slunce dává. Přes den mějte okna nezakrytá žaluziemi a závěsy, aby mohlo sluneční světlo pronikat do domu a vyhřívat zdi. Po západu slunce však žaluzie a závěsy zatáhněte, fungují totiž jako další izolační vrstva proti chladu a pomáhají také udržovat teplo uvnitř místností.  

Ujistěte se, že vaše závěsy mají správnou velikost

V mnoha domech a domácnostech je radiátor nebo tepelný zdroj umístěný přímo pod okny. Zkontrolujte proto délku závěsů, které kryjí okna. Mohou být totiž příliš dlouhé a blokovat tím proudění tepla vycházejícího z radiátoru. Záclony a závěsy by měly být tak dlouhé, aby kryly okna, ale nechaly radiátory odkryté a volně přístupné.

Použijte časovač

Zima po probuzení? Řešením není nastavení topení na vysokou teplotu, abyste získali okamžité teplo. Vhodné je nastavit termostat, případně si pořiďte časovač na kotel a nastavte jej 30-40 minut před probuzením na požadovanou teplotu. Nemusíte pak nastavovat nejvyšší teplotu, ale optimální, za které chcete ráno vstát. Obdobně nenechávejte topení zapnuté během dne, kdy se v domácnosti nikdo nezdržuje, protože tak zbytečně platíte za teplo, které nevyužíváte.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Přestěhujte sedací nábytek a pohovku

Všimli jste si, že v mnoha domácnostech je pohovka nebo další sedací nábytek umístěný přímo před radiátorem? Vypadá to sice stylově a jistě je to pohodlné při dívání na televizi, ale určitě najdete v obývacím pokoji místo, kam sedačku umístit, aniž by stála přímo před tepelným zdrojem. Pohovka vzhledem ke svým rozměrům totiž blokuje cirkulaci tepla, ale také zbytečně absorbuje teplo z radiátoru. Vhodnější je proto umístění tohoto bytelného sedacího nábytku jinam.

Zaizolujte střechu

Víte, že 25 % tepla unikne střechou? Investicí do správné izolace střechy ušetříte nemalé peníze za účet za vytápění.

Temperujte dům v rozmezí od 18 do 21 °C

Jaká by měla být ideální teplota v domě? Podle odborníků 18 až 21 °C. Není nutné vytápět na příliš vysoké teploty, v případě chladna si přitopte pouze v dané místnosti. Snížením teploty o 1 °C ušetříte přibližně 10 % z celkového účtu za energie ročně. To už stojí za úvahu, ne?

Investujte do nového kotle

Nový kotel stojí bezesporu nemalé peníze. U 10 a více let starého kotle není zajištěna efektivita, výkonnost, a navíc dochází k citelným únikům tepla. Investicí do modernějšího ušetříte, nákup se vám tak bohatě vrátí během krátkého období.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články