Jak eliminovat prach v bytě i domě na absolutní minimum. Zmizí také škodlivé vlivy roztočů a plísní

                   

Vysoká prašnost v domácnostech je závažný problém, který by nikdo z nás neměl brát na lehkou váhu. Prach se skládá z nejrůznějších komponent (např. zvířecích chlupů, roztočů, pylu, bakterií a plísní), které mohou mít za následek nejrůznější zdravotní problémy. Jedná se zejména o dýchací obtíže a vyrážky.

Vyvarujte se častého větrání

Abyste efektivně redukovali množství prachu v domácnosti, je třeba si pořídit okna s kvalitním těsněním. Tímto opatřením zamezíte většině prachových částic v průniku do svého obydlí. Navíc tak omezíte hluk jdoucí z okolí a zabráníte únikům tepla. Doporučeno je také omezit větrání na minimum, případně ho provádět po dešti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zdrojů je opravdu mnoho

Zdroje prachu se nemusí nacházet pouze za zdmi vašeho domu, ale také uvnitř. Příkladem jsou staré peřiny, které jsou plné úlomků peří, nebo různé kusy oblečení. Mezi původce mohou ovšem patřit i domácí mazlíčci, jež prachové částice nosí na své srsti. Na vině mohou být i vaše koníčky, např. zpracování dřeva, z něhož prach odletuje v obrovském množství.

Není nad kvalitní vysavač

Pokud si chcete s prachem poradit hravě a rychle, zařiďte si byt tak, aby byl snadno udržovatelný. Neměli byste si do něj tedy pořizovat koberce. Nahraďte je hladkými podlahami, které se budou jednoduše vysávat a stírat. Na místě je zakoupení opravdu kvalitního vysavače, jenž nasaje co nejvíce prachových částic a už je nepustí ven.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Šikovnými pomocníky jsou také pokojové rostliny, které zvlhčují okolní vzduch (např. aloe vera, tchynin jazyk nebo lopatkovec). Zároveň na svých listech zachycují velké množství prachu, a proto je třeba jim dopřávat pravidelnou očistu. Tu můžete provádět dvěma způsoby:

  1. Osprchujte je ve vaně.
  2. Otřete je navlhčenou houbičkou na nádobí nebo hadříkem.

Nezapomeňte i na postel

Mezi další účinná řešení patří:

  • pořízení čističky vzduchu (její obsluha je naprosto snadná, stačí čas od času vyměnit filtr),
  • používání sušičky na prádlo (zbavuje prachu veškeré oděvy, které jí projdou),
  • důkladné protřepání peřin alespoň jednou týdně (tuto činnost provádějte výhradně ve venkovních prostorách).

A jak tento problém řešíte vy? Utíráte pravidelně prach?

Zajímá vás vědecká definice prachu? Jeho celkové složení vás překvapí
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články