Co dělat, když se vám ztratí pes? Zapište si za uši tento podrobný průvodce

                   

Ke ztrátě psa stačí opravdu málo. Váš mazlíček zavětří pach divokého zvířete nebo ho něco vyděsí a nasadí takovou rychlost, že máte problém ho vůbec dohnat. Tento podrobný rádce vám napoví, jak útěku pejska zabránit a jak se zachovat, kdyby k němu náhodou došlo.

Myslete na všechny možné scénáře

Abyste si zajistili, že vám pes neuteče přímo z vašeho pozemku, je nutné zkontrolovat všechny části oplocení. Ujistěte se, že mazlíček nemá žádnou šanci se podhrabat nebo v plotu vykousat díru. Při odchodu vždy zamykejte. Někteří chlupáči jsou natolik chytří a obratní, že si dokážou sami otevřít vrata.

Při každé procházce dbejte zvýšené opatrnosti, protože právě při ní nejčastěji dochází k útěkům. Dobré je si předem naplánovat trasu. Vyvarovat byste se měli místům blízko rušných cest nebo jiným lokalitám, na nichž hrozí riziko hlasitých zvuků. Ty by mohly pejska vyděsit. Během procházky si dávejte pozor na ostatní psy. Obloukem se vyhněte těm, kteří nejsou na vodítku. Svého psa z něj nikdy nepouštějte.

Nikdy jen tak neodcházejte

Pokud se stane, že jedno z preventivních opatření selže, je načase rychle jednat. První hodina je klíčová. Během té setrvejte v okolí místa, kde jste svého mazlíčka viděli naposledy, a co nejhlasitěji volejte jeho jméno. Pejsci mají občas tendence vracet se po několika hodinách na lokalitu vašeho rozdělení. Buď na něj tedy počkejte, nebo tam alespoň nechte kus svého ošacení, aby cítil váš pach.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Využijte povinného čipování

Od 1. ledna roku 2020 je nutné čipovat psy. Zavolejte tedy na Národní registr a nahlaste ztrátu pejska a údaje o něm. Je totiž možné, že se dostane k veterináři, který díky čipu zjistí majitele a bude vás pak telefonicky kontaktovat. Při využití nadstandardních služeb zaměstnanci instituce pošlou do útulků a veterinárních ordinací informace o vašem psovi.

Kupte mu co nejkvalitnější obojek

Nalezení psa také usnadní, pokud jej vybavíte odolným obojkem a psí známkou, na níž bude uveden kontakt na vás. Důmyslné je doplnění obojku o sledovací zařízení, díky kterému mazlíčka najdete i bez cizí pomoci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zpravte o útěku své okolí

Dalším krokem je informování o ztrátě vašeho psa na sociálních sítích. Do příspěvku uveďte tyto informace:

  • jméno mazlíčka,
  • jeho podrobný popis a fotku (výhodou je, pokud svého mazlíčka často fotíte a máte fotografií více),
  • datum a přibližné místo ztráty,
  • vaše jméno, příjmení, e-mail a telefonní číslo.

Zkuste také zavolat na úřad v místě svého bydliště a poprosit tamní zaměstnance o inzerci v obecním tisku.

Nikdy neztrácejte naději

Důležité je nikdy nepřestat hledat. Pravidelně se vracejte na místo vaší separace a pejska volejte. A když ho zahlédnete, vyvarujte se rychlému rozběhnutí za ním. Z větší dálky vás nemusí poznat a jen byste jej vyděsili. Dále mějte neustále zapnutý mobilní telefon, kdyby vám náhodou volal někdo s novými informacemi.

Jak jste při útěku svého psa postupovali vy?

Pořídili jste si psa v pokročilém věku? Tento návod vám napoví, jak se o něj starat
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články