Co zasít do prázdného místa po sklizni zimního česneku za další plodinu, aby se nejlépe využily pozůstalé živiny?

                   

Po sklizni česneku můžete na jeho místo zasít směs řepky, phacelie, hořčice a ředkvičky. Budou dodatečným přírodním hnojivem a zároveň uzdraví půdu. Zasadit lze i petržel, špenát, koriandr, salát, kopr, tuřín či rukolu. Hlavní je, že rostliny byly rané odrůdy. Zasázená kořenová petržel může mít čas na vytvoření kořene v zimě a na jaře potěšit časnými vitamíny.  

Zasadit můžete také okurky 

Pokud máte doma sazenice okurek, můžete na místo česneku vysadit i je. Prostor, kde byl česnek dobře poslouží také mladým jahodovým keřům, které již čekají na přesazení. V červenci není pozdě na výsadbu sazenic květáku a čínského zelí. Hlavní věc je, že tyto odrůdy brzy dozrávají. Ve stejném období se vysévá zelený hrášek, protože před nástupem podzimu bude ještě čas na sklizeň. Hlavní je, že by půda ideálně neměla zůstat prázdná.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud po česneku na jeho místo nic nenasadíte, prostor okamžitě zaroste plevelem. Pamatujte také na to, že česnek ani jiné cibuloviny není vhodné sázet na tentýž pozemek v kratších intervalech než čtyři až pět let. V případě, že česnek napadla bílá hniloba by pak měl být interval prodloužený na osm až deset let. Pokud máte malou zahrádku, možná vám tento ozdravovací efekt nepomůže. Fungovat by mohla výměna zeminy.  

Kam vlastně sázet česnek 

Řekli jsme si, co je vhodné vysadit po česneku a jak dlouho česnek na stejné místo ideálně nevysazovat, jaké místo však česneku svědčí? Ideální je vysadit ho na slunné, vzdušné a teplé místo. Půda by měla být písčitohlinitá nebo hlubší hlinitá. Samotné sázení má také svá pravidla. Stroužek je důležité ukrýt celý do půdy. Vhodné je ho zasadit tak, aby před zimou zakořenil, ale nad zem se dostal až na jaře. Lépe tedy sázet v prosinci než v září.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Obecně platí, že byste neměli tuto plodinu sázet dříve, než teplota půdy trvale klesne pod 9 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách totiž rostliny napadá fuzariová choroba. Ta později může způsobit odumírání rostlin. Čím dříve budete sázet, tím hlouběji byste ho měli zasadit. V prosinci stačí hloubka čtyři centimetry, v září bude potřeba ho zasadit alespoň čtyři centimetry hluboko.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články