Jak správně zastřihnou maliník a rybíz, aby letos plodil několikanásobně větší úrodu

                   

Voňavé a sladké maliny patří spolu se šťavnatým rybízem mezi nejoblíbenější letní ovoce. Milují je jak děti, tak dospělí a vždy je těžké se ho nabažit. Jak se ale o ostružiník maliník a rybíz správně starat, aby nám v létě zarodil bohatou úrodu? Není to nic složitého a díky tomuto jednoduchému triku si zajistíte plné misky tohoto lahodného ovoce.

Zastřihávání malin

Maliny patří mezi nenáročné keříky, avšak určitou péči skutečně vyžadují. Mimo pravidelnou zálivku a hnojení vyžadují také zastřihávání, které je pro mnohé bodem zlomu. Vysvětlíme si proto, jak správně tyto plodiny zastřihávat a jak často. Prvním důležitým krokem je zjistit, zda máte maliny plodící, nebo remontantní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi nimi je totiž velmi podstatný rozdíl. Některé maliny totiž plodí v průběhu července a je potřeba je zastřihnout už na podzim. Jiný druh, plodící až v pozdějších měsících ale můžete stříhat až na jaře. Remontantní pěstování malin je však náročnější v tom, že oplozené výhony se musí ostříhat a nové upevnit k mateřské rostlině tak, aby v příštím roce mohly plodit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak tedy správně provádět zastřihávání? Během období vegetace, tedy nahazování nových výhonů, odstraňte veškeré suché, slabé a přebytečné výhonky. Ponechte pouze 6-8 letorostů, které nahrazují oplozené dřevo. Jednoleté výhony zkraťte pouze na jednotnou výšku. Po ostříhání dopřejte keříkům pravidelnou a vydatnou zálivku, aby mohly načerpat energii pro výhony a jejich budoucí plody.

Zastřihávání rybízu

Zastřihávání rybízu je na rozdíl od maliny jednodušší a méně náročné. Stačí pouze v období vegetace zkrátit vrchní část výhonu s pupeny alespoň o 10 cm. Pouze však v případě, že celková délka rostliny přesahuje 30 cm. Tento odřezek nechte zakořenit a další jako jej můžete zasadit k mateřské rostlině. Ten pak po dosažení výšky alespoň 20 cm bude potřeba také lehounce oříznout ve vrchní části.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opylování

Kromě správného zastřihávání je pro bohatou úrodu malin a rybízu důležité také jejich opylování. Pokud tedy chcete přilákat větší pozornost včel, máme pro vás jednoduchý trik. Potřebovat budete jenom přírodní med a vodu. Celý postup je pak velmi jednoduchý a zajistí vám bohatou úrodu tohoto lahodného ovoce.

iZdroj fotografie: Unsplash

Stačí pouze, když smícháte jednu lžíci přírodního medu s jedním litrem odstáté nebo dešťové vody. Takto připravený roztok si nalijte do rozprašovače a naneste pomocí něj na keříky. Uvidíte, že včely se na ně pohrnou jako divé. Díky tomu tak budou řádně opyleny a vy se můžete připravit na pořádný sběr těchto plodin.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články