Kvetoucí louka může být pastvou pro oko i na vaší zahradě

                   

Čím dál častěji se objevuje kvetoucí trávník jako praktičtější a hezčí varianta klasického zeleného, na krátko zastřiženého „anglického“ trávníku. Jeho příprava je sice trošku pracná, ale v tom si nikterak nezadá s klasickým trávníkem. Zato následná údržba je mnohem  snazší. Anglický trávník je třeba na rozdíl od tohoto kvetoucího přírodního nutno pravidelně hnojit, zavlažovat a sekat.

Příprava kvetoucího trávníku obnáší odstranění původního trávníku např. zrytím a odstraněním kořenů původních rostlin, uhrabáním a osetím kvalitní směsí semen „lučního kvítí“. U přípravy trávníku lze využít také rotavátor či v nejhorším případě pro ulehčení práce i různých herbicidů.

Kvetoucí trávník na rozdíl od klasického není potřeba:

  • pravidelně zavlažovat
  • odstraňovat starou travní plsť
  • často hnojit (hnojení je zde spíše na škodu, protože snižuje pestrost druhů)
  • pravidelně sekat – trávník postačí zkrátit 2-3x do roka

Loučka plná květů na vaší zahradě zajistí dostatek potravy pro různé hmyzí opylovače i další, často užitečné živočichy. Lépe také zadržuje vodu, čímž zlepšuje mikroklima vaší zahrádky. Nevýhodou může být vyšší výskyt alergenů a popř. kvůli výšce porostu i klíšťat, pokud jsou již do vaší zahrady zavlečena z dřívějška třeba přes kočky, psy či další savce.

Založení kvetoucí louky

K založení kvetoucí louky skvěle poslouží zejména nevyužitá místa zahrady, kde se příliš nechodí, např. místa kolem stromů, blízko plotů a takzvaná hluchá místa, kde by se jiným rostlinám příliš nedařilo, nebo kam jste ještě nestihli nic zasít či zasadit.

Květinovou louku můžete založit několika způsoby. Mezi asi nejčastější patří použití namíchaného osiva z obchodu, díky kterému si můžete zvolit tu nejvhodnější směs pro konkrétní koutek ve vaší zahradě. Vychytáte tak snadno ideální směs rostlin pro vlhčí, sušší, slunečná či stinná místa.

K dalším způsobům rozmnožování lučního kvítí patří mulč ze sena – znamená to jednoduše rozprostřít seno z blízké louky na předem připravenou půdu. Seno by mělo být sklizeno v různých obdobích, protože některá semena dozrávají později.

Oblíbeným způsobem založení trávníku plného přírodních květin je také samosběr semen na louce. Jde o poněkud zdlouhavější postup, ale osvědčí se třeba tam, kde nechceme rušit dosavadní rostoucí trávník, ale pouze jej dosadit a třeba oživit barevností dalších květů. Ze zkušeností to trvá déle a zřejmě nebudete mít zastoupeno tolik druhů jako u předchozích dvou postupů, ale zato jde o téměř bezpracnou metodu.

Údržba lučního trávníku na zahradě

Co se týká sečení, většinou postačuje frekvence dvakrát ročně, což záleží na výživnosti půdy – někde stačí třeba jenom jednou ročně, jinde naopak víckrát. Nikdy by se ale kvůli živočichům neměl sekat celý trávník najednou.

Po sečení trávy celou biomasu odstraníme, jinak bychom riskovali snížení pestrosti druhů. Můžeme ji použít třeba na kompost nebo jako mulčovací hmotu či podestýlku pod slepice. V případě, že máme hospodářská zvířata, ji lze samozřejmě nasušit jako krmivo.

Spoustu rostlin z kvetoucího trávníku jako pampelišku, sedmikrásku a další, lze v případě, že nevyužíváme herbicidy, použít třeba jako základ salátů, do jiných pokrmů, na čaj, med nebo jen tak na chleba. Obohatíte tak nejen váš jídelníček, ale přispějete i svému zdraví.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články