Malé království má 18 metrů čtverečních, architektka si s výzvou hravě poradila

                   

Můžete sjezdit celý svět a v mnoha zemích obdivovat velká rodinná sídla a usedlosti. Pokud vás však zajímá opak, tedy to, v jakých nejmenších domech, které jsou přes své malé rozměry zařízené vším potřebným, lidé žijí, zamiřte např do Idaha ve Spojených státech amerických.

Kde se vzal nápad postavit miniaturní domek

Macy Millerovou k myšlence vlastního minimalistického bydlení předurčila její profese architektky. Nechtěla se na nekonečně mnoho let dopředu vázat splátkami hypotéky a uvědomila si, že k tomu, aby si vytvořila vlastní místo k bydlení, nepotřebuje ani nedosažitelnou finanční sumu ani obrovský prostor.

i

K některým lidem přicházejí převratné myšlenky, které jim změní život, v noci, ve formě snů. Příkladem může být světově známá spisovatelka Stephenie Meyer, autorka populární upíří románové ságy Stmívání, které se ústřední zápletka objevila právě ve snu, ona si ji zapamatovala a poté ji rozepsala. Podobně i Macy přišla v roce 2011 ve spánku na nápad navrhnout si vlastní malý dům.

Než začala vlastní stavba

Na počátku realizace projektu stálo dlouhé zkoumání reálného života lidí, kteří již v obdobných domech žijí, a zpracovávání jejich zkušeností. Macy si uvědomovala, že se pouští do nesnadného úkolu, protože ani v rámci svého vysokoškolského studia se nesetkala blíže s tím, jaké stavební techniky se používají při obdobných stavbách.

i

Poté, co vytvořila plány, s vlastní stavbou nespěchala a ta ji nakonec trvala podstatně déle, než si na začátku myslela – několik let. Výsledek však rozhodně stojí za to.

Jedinečný výsledek

Kromě rozměrů – království Macy má 18 m2 – je unikátní i samotné umístění stavby. Valníkový přívěs, na které domek stojí, umožní majitelce, aby se za nějaký čas s domem bez větších potíží přesunula na jiné místo za dalšími dobrodružstvími.

Macy se zaměřila především na přírodní materiály, zejména

  • dřevo a
  • recyklovatelné palety.

Pokud jde o barevné tóny, interiér domu je světlý, což jej opticky zvětšuje. V každé místnosti je vidět, jak architektka pracovala s vnitřním prostorem a jak se jej snažila využít na maximum. V ložnici je například vyvýšená postel a pod ní je komoda. Přes své malé rozměry má domek vše, co Macy potřebuje ke spokojenému životu a může dokonce pozorovat okolí z malé vstupní verandy

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články