Angínovník čínský je nádherný a léčí

                   

Rostliny z dálného východu jsou zázračné. Nejenže jsou krásné a voní dálkami, navíc mívají mnoho zdraví prospěšných účinků a hlavně – daří se jim v českém klimatu. Jedním z takových skvostů je angínovník čínský. Rostlina je to nádherná s mečovitými listy a velikými skvrnitými květy evokující plamen ohně. Bude se jí výborně dařit na zahradě i v obýváku a navíc s ní ušetříte za léky proti nachlazení.

Obdivuhodná květina, která roste zejména v asijských zemích od ruského Dálného východu, přes Japonsko, Čínu, Koreu až po Indický poloostrov, byla do nedávna oříškem i pro botaniky. Ti až v roce 2005 analýzou DNA rostliny zjistili, že patří do rodiny kosatců a změnili jí proto také latinský název z původního Belamcanda chinesis na Iris domestica.

Je odolný, ale nesnáší mokro

Angínovník je mrazuvzdorná trvalka, jejíž vzrostlé a dobře zakořeněné rostliny bez problému přežijí teploty až do -21°C. Bez problému ji tedy můžeme pěstovat i na zahradě, kde se nám bude i snadno množit pomocí oddenků. Zvládá přežít také déle trvající sucho.

Co naopak nesnáší je přemokření. Substrát by sice měl být stále vlhký, ale ne podmáčený. Kořeny mají v tom případě tendenci rychle zahnívat a můžete tak rostlinu snadno zabít.

Klíčí snadno, ale dlouho

Semínka je vhodné vysévat od ledna do března. K vyklíčení potřebují světlo a teplo. Pouze se položí na povrch substrátu zahřátého na teplotu 16 až 30 stupňů. Ideální je k tomu domácí skleníček nebo aspoň miska zakrytá uříznutou plastovou lahví.

Klíčení lze trochu pomoci narušením povrchu semen pilníkem nebo jejich namočením na den až dva před výsevem do vody. Připravte se na to, že klíčí dlouho, může to být dva týdny, ale klidně i dva měsíce, tak buďte trpěliví.

Nahradí drahé léky z lékárny

Netřeba velké alchymie. Pocítíte-li bolest v krku, stačí odstřihnout třícentimetrový kousek listu, který minutu přežvykujte a vyplivněte. Podrážděnou sliznici klidní téměř okamžitě stejně jako znecitlivující krční sprej.

Vzhledem k velmi silné koncentraci účinných látek dejte pozor na předávkování a alergické reakce. Neužívejte častěji než šestkrát denně a při neobvyklých reakcích s ní okamžitě přestaňte. Nedoporučuje se užívat dětem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články