Babiččin recept na obří okurky: Popel s manganistanem draselným jsou ideální kombinací

Aby byla vaše úroda okurek velká jako ještě nikdy, vsaďte na osvědčené hnojivo z dílny našich předků. Jeho příprava je opravdu jednoduchá.

Babiččin recept na obří okurky: Popel s manganistanem draselným pomůže i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Okurky, vědecky známé jako Cucumis sativus, patří do čeledi Cucurbitaceae, kam botanicky řadíme i melouny, dýně a tykve. Typická rostlina okurky roste na zemi nebo na podpěrách, což usnadňuje její rozlehlý růst – ovšem čas od času ji lze spatřit i jako převislou a nezdá se, že by jí to nějak významně vadilo. Okurkám se daří v různých klimatických podmínkách a pro své svěží a osvěžující plody potřebují podle webu iReceptář značné množství slunečního světla, vody a živin.

Odrůdy a nároky na růst

Existuje mnoho odrůd okurek, od běžných salátových, které se používají zejména ve studené kuchyni, až po menší odrůdy určené k nakládání. Každá odrůda má specifické nároky na růst, ale všechny okurky preferují dobře odvodněnou, úrodnou půdu s pH mezi 6,0 a 7,0. Jsou citlivé na mráz a vyžadují vegetační období s trvale vysokými teplotami,  jak připomíná web TakToJeNášSvět.

Kouzlo popela a manganistanu draselného

Pro přípravu tohoto prospěšného hnojiva rozpusťte 0,5 g manganistanu draselného ve 3 litrech vody. Poté přidejte jednu polévkovou lžíci popela a složky důkladně promíchejte. Směs nechte půl dne odstát a poté ji přeceďte. Před použitím zřeďte jeden šálek připraveného koncentrátu v 5 litrech vody. Doporučuje se aplikovat toto hnojivo jednou za 25 až 30 dní, přičemž na každou rostlinu okurky stačí jeden šálek. A dřevěný popel lze samozřejmě použít i samostatně – postup zveřejnili Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

Obdělání půdy bramborového záhonu po dešti vám pomůže zvýšit úrodu

Brambor bude požehnaně, chce to manganistan draselný

Výhody popela a manganistanu draselného

Popel je bohatý na základní minerální látky, jako je draslík, fosfor a vápník, které jsou nezbytné pro růst a vývoj rostlin. Působí také jako přírodní odpuzovač hmyzu a drží škůdce na uzdě. Manganistan draselný zase pomáhá likvidovat škodlivé bakterie a houby, chrání rostliny před chorobami a zároveň poskytuje draslík a mangan – klíčové živiny pro zdraví rostlin.

Označení semen na sáčcích je pro mnoho začínajících pěstitelů skoro až záhadou – písmeno F však většinou zaručuje úspěch. iZdroj fotografie: Pixabay
Osvojte si tento osvědčený recept, sledujte, jak vaše okurky prospívají, a možná vám je budou závidět i sousedé.

Společně jde tedy o neporazitelné duo, kterému byste měli na své zahrádce rozhodně dát šanci. Jako další skvělé hnojivo vhodné nejen pro tuhle báječnou zeleninu pak můžete použít třeba kurkumu se sodou, jak Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali dříve.

Čím hnojíte své okurky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články