Bílení stromů starou technikou našich babiček: Proč je tak moc důležité a jak ho provést správně

                   

Zajímá vás, jak a proč bělit ovocné stromy na jaře a na podzim? Máme pro vás podrobný návod a všechny potřebné specifikace. Každý ostřílený zahrádkář ví, že o ovocné stromy na zahradě se musí opravdu dobře pečovat, aby přinášely ovoce. Velký stres zažívají zejména při výkyvech teplot, ovšem pokud se budete starat o jejich kůru, na úrodě to nepoznáte.

Proč se stromy bílí

Jak určitě víte, bělení stromů má dvě funkce: preventivní a estetickou. Kůra stromů má totiž přirozeně tmavou barvu. Jak si určitě pamatuje z hodin fyziky – čím tmavší barva, tím více na sebe váže sluneční paprsky. Neošetřená kůra se proto velmi rychle zahřívá, takže se zvyšuje pravděpodobnost spálení stromů sluncem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A abychom tomuto nepříjemnému poškození předešli, uchylujeme se k polozapomenuté technice našich babiček – bělení stromů. Opravdu ho nezanedbávejte. Pamatujte si, že kmen je nejzranitelnější částí stromu. Bělení v tomto případě slouží jako výborné preventivní opatření proti jakémukoliv zimnímu poškození. A ošetřená rostlina navíc vypadá také pěkně upraveně.

Jak na bělení stromů

Nejprve je nutné strom pečlivě očistit od staré kůry, lišejníků a mechů. Nasaďte si zahradnické rukavice a vezměte si k ruce pořádný drátěný kartáč. Jiné kovové a plastové předměty nejsou příliš vhodné, protože mohou poškodit kůru do velké hloubky. Jakmile máte hotovo, můžete přistoupit k bělení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak vypadá základní recept na bělení stromů? Nebudete na něj potřebovat nic složitého, postačí vám jen sáhnout do zahradnického domku nebo navštívit nejbližší hobbymarket. A co si tedy vzít k ruce? Budete potřebovat:

  • 0,4 kg síranu měďnatého,
  • 2 kg hašeného vápna
  • a 10 litrů vody.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Postup není nijak těžký. Nejdříve rozpusťte 0,4 kg síranu měďnatého ve kbelíku horké vody. Poté do nádoby postupně nasypte 2 kg hašeného vápna a dolijte 10 l vody. Vše opravdu důkladně promíchejte a můžete začít s bělením stromů.

Jak aplikovat vápno na stromy

Následující postup provádějte pouze během suchého počasí. Vápno naneste na povrch kůry tak, aby kapky z bílého roztoku nestékaly po stromě. Měly by se naopak usazovat na kůře a vytvářet neprostupnou ochranu. Na aplikaci můžete použít váleček, štětec, ale i zahradní postřikovač. U něj však počítejte s větší spotřebou vápna.

Také bělíte na podzim stromy vápnem, nebo všemu necháváte volný průběh?

Naučte se, jak minimalizovat mrazové trhliny na kmenech stromů díky šikovnému návodu
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články