Bramborám se bude dařit jedna báseň, k růstu jim pomůže posekaná tráva

Posekaná tráva nemusí vždy patřit na kompost. Pokud ji správnou formou zpracujete v hnojivo, podpoříte tím třeba své brambory.

Bramborám se bude dařit jedna báseň, k růstu jim pomůže tráva i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Brambory jsou všestranná a odolná plodina, které se daří v různých podmínkách, jak píše web AgroBiologie. Ale stejně jako u jiných rostlin i u nich platí, že je třeba při péči o ně dodržovat určité pěstitelské postupy. Jedním z těch doporučených je používání posekané trávy jako přírodního doplňku pro podporu jejich růstu.

Úloha posekané trávy jako přírodního mulče

Posekaná tráva je snadno dostupný zdroj, který může hrát zásadní roli při udržování půdní vlhkosti a zlepšování struktury půdy. Při použití ve formě mulče pomáhá zadržovat půdní vlhkost tím, že pokrývá povrch půdy, a tím snižuje odpařování. To je výhodné zejména v období sucha, protože se minimalizuje potřeba častého zalévání.

Kromě toho se tento zahradní odpad také přirozeně rozkládá a přidává do půdy organickou hmotu, čímž zlepšuje její strukturu a úrodnost. Toto lepší půdní prostředí podporuje zdravější růst brambor a potenciálně vyšší výnosy. Dalším skvělým hnojivem je podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři kopřivová jícha

Aby letošní úroda brambor byla ta největší: Účinným pomocníkem je superfosfát

Efektivní využití posekané trávy

Po výsadbě brambor rozprostřete mezi řádky vrstvu čerstvé posekaniny. Dbejte na to, aby nebyla příliš silná (ideálně 5 až 10 cm), abyste zabránili hromadění nadměrné vlhkosti, což může vést k výskytu houbových chorob. Vyhněte se ovšem použití trávy ošetřené herbicidy nebo pesticidy, protože tyto chemikálie mohou poškodit rostliny brambor.

Aby se vašim bramborám vždy perfektně dařilo, musíte se postarat především o jejich výživu. Stačí sáhnout po zahradním odpadu. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se vašim bramborám vždy perfektně dařilo, musíte se postarat především o jejich výživu. Stačí sáhnout po zahradním odpadu.

Přírodní ochrana proti plevelům

Další významnou výhodou používání posekané trávy při pěstování brambor je podle informací z webu  AbecedaZahrady i potlačování plevelů. Blokuje totiž sluneční světlo potřebné pro jejich vývoj. „Tráva použitá jako mulč umí snížit výskyt chorob přenášených půdou. Tím, že působí jako bariéra mezi půdou a listy brambor, zabraňuje posečená tráva rozstřiku půdních částeček způsobenému deštěm nebo zavlažováním. A právě v nich se ukrývají spory hub a dalších patogenů, které vaši zeleninu napadají,“ napsal nám čtenář Radek T. z Milovic.

Proč na českých polích nejsou brambory? Odpověď je trochu komplikovanější

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro pěstování brambor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články