Brambory nikdy nevysazovat na stejném místě, bude se jim pak dařit mnohem méně

Aby se vašim bramborám opravdu dařilo, musíte věnovat pozornost všem aspektům jejich pěstování – například střídání plodin.

Bramborám se bude dařit celou sezónu, před výsadbou je stačí ošetřit i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se pustíte do světa zahradničení, rychle zjistíte, že půda pod našima nohama není jen hlína, ale živý ekosystém plný života, živin a tajemství. A co to znamená pro vaši úrodu? Třeba to, že některé plodiny musíte co do místa pěstování pravidelně obměňovat..

Jak správně sázet brambory

Na první pohled by se mohlo zdát, že sázení brambor je jednoduché, jak informuje web Cesta k Bydlení. Stačí jen vykopat jámu, zasadit do ní bramboru a sledovat, jak roste. Když se však tento cyklus opakuje ve stále stejné půdě, vede to k vyčerpání živin. A to bramborám rozhodně nesvědčí, jakkoli se tváří nenáročně. Vždy se proto snažte brambory na původní místo vrátit nejdříve třetím rokem – a mezitím tu jednoduše pěstujte něco jiného.

Skvěl je podle mých zkušeností například střídání brambor s luštěninami, jako jsou fazole a hrách. Každá z těchto plodin má totiž trochu odlišné nutriční nároky a přínos pro půdu, takže se vzájemně skvěle doplňují. Tato rozmanitost nejen obohacuje půdu, ale také narušuje životní cyklus škůdců a patogenů, čímž chrání budoucnost vaší úrody.

Obnova půdy díky přírodě

Skvělé může být podle webu AbecedaZahrady i zařazení zeleného hnojení a krycích plodin do osevního postupu. Hodit se vám mohou kupříkladu jeteloviny a žito. Po posečení přidají do prostoru organickou hmotu a jako bonus umí i vázat do substrátu vzdušný dusík. Navíc tyto živé mulče chrání váš pozemek před erozí, potlačují plevel a udržují vlhkost.

Ale zoufat nemusíte ani ve chvíli, kdy vlastní pozemek jednoduše nemáte. Jak už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti otestovali, velkou úrodu brambor si vypěstujete třeba i v docela obyčejných pytlích na dvoře nebo na balkoně. Není to nijak náročně a nebudete potřebovat ani různá chemická hnojiva. Místo nich se totiž skvěle hodí třeba dřevěný popel nebo kopřivová jícha. Tu si však musíte začít připravovat už teď, později byste nemuseli stíhat.

Proč na českých polích nejsou brambory? Odpověď je trochu komplikovanější

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro pěstování brambor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články